Radeon RX 480 ma problem z przeciążaniem slotu PCI Express. Poprawka w drodze

Radeon RX 480 potrafi przekroczyć limit 75 W mocy ze slotu PCI Express co zdaniem specjalistów może prowadzić nawet do uszkodzenia płyty głównej.

Mająca niedawno premierę karta Radeon RX 480 powinna łącznie pobierać 150 W mocy: do 75 W z gniazda PCIE x16 i resztę przez 6-pinową wtyczkę zasilania. Redaktorzy wielu serwisów branżowych natychmiast zauważyli jednak, że karta ma z tym problem. Okazało się bowiem, że potrafiła przełamać wspomniany limit ustalony dla PCIE pobierając nawet 88 watów mocy.

Niestety działanie takie może być niebezpieczne dla płyty głównej, szczególnie gdy mamy do czynienia z tańszą konstrukcją (o większych rachunkach też nie należy zapominać). AMD słysząc o problemie wydało oświadczenie, z którego wynikało, że dotyczy on niewielkiej części kart wysłanych do różnych redakcji. Nieco później doczekaliśmy się jednak kolejnego oświadczenia, w którym amerykańska firma informuje o rozpoczęciu prac nad poprawką do sterowników. Szczegóły na jej temat powinniśmy oficjalnie poznać dzisiaj (5 lipca). Miejmy nadzieję, że nie będzie ona miała negatywnego wpływu na wydajność samej karty, a w najgorszym przypadku będzie on niewielki.