Radeon RX 480 z niższym poborem mocy. Słabsza wydajność chyba zostanie zrekompensowana

AMD zapowiada udostępnienie sterowników Radeon 16.7.1, które powinny rozwiązać problem ze zbyt dużym poborem mocy karty Radeon RX 480.

Niedawno informowaliśmy, że karta Radeon RX 480 pobiera zbyt dużo energii ze slotu PCIe. Szybko po tych doniesieniach firma AMD wydała oświadczenie, w którym przyznała, że faktycznie zarządzanie zasilaniem "nie jest optymalne" i obiecała nowe sterowniki. 5 lipca wydała kolejne oświadczenie, w którym czytamy, że:

- zwiększony pomór mocy nie grozi uszkodzeniem płyty głównej i innym komponentom

- nowe sterowniki Radeon 16.7.1 są w finalnych testach i zostaną udostępnione w ciągu najbliższych 48 godzin (czyli możemy oczekiwać ich wydania 7 lipca)

- zmniejszony zostanie pobór mocy z PCIe (najpewniej wzrośnie jednak z 6-pinowej wtyczki, co nie jest już jednak problemem)

Zobacz również:

  • Radeon RX 7600 oficjalnie! Oto, jak prezentuje się nowa propozycja AMD
  • Recenzja: Ada Lovelace dla mas... sprawdzam MSI RTX 4060 TI Gaming X Trio

- pojawi się nowy przełącznik, dzięki któremu użytkownik będzie mógł zredukować ogólny pobór mocy przy minimalnym spadku wydajności (domyślnie będzie wyłączony)

- wprowadzone mają być usprawnienia, które wycisną więcej z architektury Polaris zapewniając wzrost wydajności o 3%, co "powinno zasadniczo" zrekompensować wspomniany jej spadek po włączeniu przełącznika

Teoretycznie użytkownik nie powinien więc odczuć spadku wydajności. Po co jednak AMD jemu zostawia podjęcie decyzji o ewentualnym obniżeniu poboru mocy? Czyżby w przypadku części gier spadek wydajności po skorzystaniu z nowego przełącznika nie będzie odpowiednio rekompensowany? Cóż, o tym przekonamy się po udostępnieniu nowych sterowników.

Na koniec warto dodać, że AMD deklaruje, iż w dalszym ciągu będzie prowadziło prace mające prowadzić do usprawnień przekładających się na wzrost stosunku wydajność/wat.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: