Radeon X1000 - szybciej, lepiej, nowocześniej

Stało się. W końcu długo oczekiwana premiera całkowicie nowej serii kart graficznych ATI Radeon X1000 nadeszła. Do oferty stopniowo będzie wprowadzanych w sumie 7 modeli, z których w praktyce mogliśmy sprawdzić aż 4 wersje! I to wersje najciekawsze, bo najszybsze (X1800 XT i XL), najtańsze (X1300 PRO) i te, które z pewnością będą mocną pozycją w segmencie kart ze średniej kategorii cenowej (X1600 XT). Całkowicie nowa architektura procesora przyniosła dobre rezultaty, choć w wielu przypadkach nadal królem wydajności pozostaje GeForce 7800 GTX.

Długo przyszło nam czekać na serię X1000 i modele występujące wcześniej pod kodowymi nazwami R5xx i RV5xx. Przyczyną kilkumiesięcznego opóźnienia była ponoć niewielka wada w konstrukcji układu, której inżynierowie nie mogli zidentyfikować aż przez 2 miesiące! W końcu się udało i tak oto doczekaliśmy się praktycznie pierwszej tak dużej premiery jaką przygotowało dla nas kanadyjskie ATI. W ciągu jednego dnia ogłoszono, że do sklepów trafi aż 7 nowych modeli kart graficznych. Wcześniej z takimi przypadkami nie mieliśmy do czynienia. Standardem było oferowanie najpierw modelu najlepszego, niosącego ze sobą wszystkie nowinki, a następnie co kilka miesięcy ogłaszanie dostępności kolejnych wolniejszych wersji bazujących na rozwiązaniach najszybszej karty. Nie będziemy Was jednak zanudzać historią. Przechodzimy od razu do meritum sprawy i wykładamy "kawę na ławę".

Prędkość w 7 odsłonach

Jak już wspomnieliśmy, ATI opracowało aż 7 nowych modeli kart serii X1000. Oto one:

Radeon X1000 - szybciej, lepiej, nowocześniej

Widoczny na zdjęciu model Radeon X1800 XT to najszybsza karta ATI. Ma także największy spośród wszystkich kart układ chłodzenia.

Radeon X1800 XT - okręt flagowy, gigantyczna karta długością zbliżona do GeForce 7800 GTX, lecz mająca dwa razy większy układ chłodzenia. Wymaga oczywiście dodatkowego 6-pinowego zasilania PCI Express. Układ chłodzenia jest podobny do tego z modeli X850 XT, jednak tym razem ma jeszcze większe rozmiary. Karta pracuje dość głośno. Wyposażona jest aż w 512 MB pamięci GDDR3 taktowanej z najwyższą częstotliwością z jaką się spotkaliśmy - 1,5 GHz. Rdzeń także pracuje z nieosiągalną do tej pory częstotliwością 625 MHz.

Radeon X1000 - szybciej, lepiej, nowocześniej

Platforma testowa z zamontowaną kartą ATI Radeon X1800 XT. Testowaliśmy ją jeszcze na Ibizie, gdzie ATI urządziło prezentację kart. Z powodu małej ilości próbek musieliśmy pofatygować się na wyspę z redakcyjną platformą testową.

W ofercie dostępna ma być także o 50 USD tańsza wersja z 256 MB takiej samej pamięci. Karta ma 16 potoków renderingu, aż 8 jednostek przetwarzania wierzchołków oraz może przetwarzać 512 wątków jednocześnie. Wątki są nowością w sposobie określania wydajności karty, lecz napiszemy o tym w dalszej części artykułu, gdzie omówimy szczegóły architektury nowych Radeonów.

Radeon X1800 XL - różni się od wersji XT przede wszystkim odmiennym układem chłodzenia i sporo wolniej taktowanymi pamięciami oraz rdzeniem. Chłodzenie zajmuje tylko jeden slot, choć również jest pokaźne. Taktowanie rdzenia osiąga 500 MHz, natomiast pamięci - 1 GHz. Model ten występować ma wyłącznie z 256 MB pamięci.

Radeon X1000 - szybciej, lepiej, nowocześniej

Model Radeon X1800 XL jest mniejszy niż XT. Budową przypomina 7800 GTX NVIDII

Radeon X1600 - wyposażony w 12 jednostek cieniowania. Można go kupić w dwóch mocno różniących się od siebie odmianach - XT oraz PRO. Obie mają 128 lub 256 MB pamięci. Model XT ma pamięci i rdzeń taktowane odpowiednio z częstotliwością 1,38 GHz i 590 MHz. Z kolei wersja PRO - 780 i 500 MHz.

Radeon X1000 - szybciej, lepiej, nowocześniej

Referencyjne karty ATI Radeon X1300 Pro i 1600 XT miały bardzo głośne układy chłodzenia. Modele dostępne w sklepach pracują zdecydowanie ciszej


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: