Radeon X800 GTO - O jak overclocking

Prawdopodobnie już jutro lub w piątek ATI zaprezentuje kolejny model karty graficznej serii X800. Będzie to wersja X800 GTO, a jak się dowiedzieliśmy litera O ma oznaczać dużą podatność na podkręcanie.

Szczerze mówiąc nie jesteśmy w redakcji wielkimi miłośnikami podkręcania kart graficznych. Zwykle zysk wydajności jest mizerny i nie jest wart forsowania komponentów karty i narażania się na potencjalne problemy ze stabilnością. Lepszym pomysłem są naszym zdaniem karty o fabrycznie zawyżonych parametrach (w stosunku do wzorcowych), które produkuje choćby Gainward.

Nowy Radeon X800 GTO wyposażony będzie w 12 potoków renderingu i ma stawić czoła wciąż nieobecnemu w sklepach lecz teoretycznie występującemu w ofercie NVIDII modelowi GeForce 6800 XT. Karta będzie miała 256 MB pamięci GDDR3, której taktowanie ma być ustalone na 980 MHz. Rdzeń procesora ma pracować z częstotliwością 400 MHz. Dostępna ma być także wersja "ekonomiczna" GTO wyposażona w 128 MB pamięci DDR1 pracującej z częstotliwością 700 MHz. W obu przepadkach interfejs pamięci ma być 256-bitowy.

Jak będzie z "reklamowanym" przez ATI podkręcaniem przekonamy się już niedługo jak tylko karta dotrze do naszego laboratorium.