Radeon X800 SE tylko w gotowych komputerach

ATI wprowadziło do oferty budżetową wersję Radeona X800 - SE. Karty te pojawiły się kilka dni temu w komputerach oferowanych przez firmę Dell i zapowiadało się, że także klienci indywidualni będą mieli szanse nabyć nieco wolniejszą, ale i tańszą wersję jednej z najszybszych na rynku kart graficznych. Niestety jak na razie ATI twierdzi, że model ten przeznaczony jest wyłącznie dla producentów komputerów i nie będzie oferowany samodzielnie.

X800 SE to nieco odchudzona wersja kart graficznych wyposażonych w układy X800 PRO. Taktowanie rdzenia obniżono do 425 MHz, a pojemność pamięci ograniczono z 256 do 128 MB. Interfejs pozostał jednak 256-bitowy. Wyposażenie panelu gniazd także pozostało bez zmian – analogowe złącze monitorowe D-Sub, cyfrowe DVI-I i wyjście TV.

Aktualnie Dell oferuje w swych komputerach karty X800 SE wyposażone w interfejs PCI Express x16. Nie wiadomo ile potoków renderingu posiada wersja SE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest to 8 potoków. Dell oferuje nowe karty jako opcję (zamiana X300 SE na X800 SE). Wymagana dopłata to 180 USD.

ATI twierdzi, że wydajnościowo karta ma być nieco szybsza od Radeona 9800 XT.