Radeon X800 SE tylko w gotowych komputerach

ATI wprowadziło do oferty budżetową wersję Radeona X800 - SE. Karty te pojawiły się kilka dni temu w komputerach oferowanych przez firmę Dell i zapowiadało się, że także klienci indywidualni będą mieli szanse nabyć nieco wolniejszą, ale i tańszą wersję jednej z najszybszych na rynku kart graficznych. Niestety jak na razie ATI twierdzi, że model ten przeznaczony jest wyłącznie dla producentów komputerów i nie będzie oferowany samodzielnie.

X800 SE to nieco odchudzona wersja kart graficznych wyposażonych w układy X800 PRO. Taktowanie rdzenia obniżono do 425 MHz, a pojemność pamięci ograniczono z 256 do 128 MB. Interfejs pozostał jednak 256-bitowy. Wyposażenie panelu gniazd także pozostało bez zmian – analogowe złącze monitorowe D-Sub, cyfrowe DVI-I i wyjście TV.

Aktualnie Dell oferuje w swych komputerach karty X800 SE wyposażone w interfejs PCI Express x16. Nie wiadomo ile potoków renderingu posiada wersja SE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest to 8 potoków. Dell oferuje nowe karty jako opcję (zamiana X300 SE na X800 SE). Wymagana dopłata to 180 USD.

ATI twierdzi, że wydajnościowo karta ma być nieco szybsza od Radeona 9800 XT.


Zobacz również