Radeon znów na szczycie

Przetestowaliśmy najnowszy procesor Radeon 9800 PRO, który ATI wystawiło do walki z NVIDIĄ o palmę pierwszeństwa w kategorii wydajność. Karta jest bardzo szybka, pracuje przy tym cicho i na dodatek jest tańsza od GeForce FX 5800 Ultra.

Przetestowaliśmy najnowszy procesor Radeon 9800 PRO, który ATI wystawiło do walki z NVIDIĄ o palmę pierwszeństwa w kategorii wydajność. Karta jest bardzo szybka, pracuje przy tym cicho i na dodatek jest tańsza od GeForce FX 5800 Ultra.

Radeon znów na szczycie

Parametry techniczne i wyniki testów

Radeona 9800 PRO nie można nazwać produktem rewolucyjnym. To nic innego, niż Radeon 9700 PRO po tuningu. Kilka zmian, takich jak dopracowanie algorytmów kompresji, spowodowało jednak znaczny wzrost wydajności w trybach z włączonym wygładzaniem krawędzi i filtrowaniem anizotropowym. Różnice tkwią także w częstotliwościach taktowania, które w nowym modelu zostały przyspieszone. Oba układy mają 256-bitowe szyny pamięci, osiem potoków renderingu z jedną jednostką nakładania tekstu na każdy z nich. Główne poprawki wprowadzone przez kanadyjskich inżynierów dotyczą systemu Hyper-Z III, który ma teraz więcej pamięci Z cache i jest zoptymalizowany do obsługi gier kolejnej generacji. Dla przypomnienia: technologia ta odpowiada za detekcję elementów graficznych, które są w danej chwili niewidoczne dla użytkowników i w związku z tym mogą zostać pominięte podczas obróbki graficznej, zwalniając spore zasoby mocy procesora graficznego. Dodatkowo poprawiono algorytm kompresji Z i kolorów, co poprawia wydajność karty w trybach z włączonym antyaliasingiem.

Częstotliwości taktowania rdzenia procesora graficznego i pamięci to odpowiednio 380 i 680 MHz, czyli o 17 i około 10 procent więcej niż w wypadku Radeona 9700 PRO. To niewiele, bo podobne wartości Radeon 9700 PRO uzyskuje bez większego wysiłku metodą przetaktowania programowego. Natomiast Radeon 9800 PRO można również "podkręcić", więc proporcje zwiększenia wydajności w związku z szybszą pracą układów pozostają w obu modelach na podobnym poziomie. Cena 9800 PRO wynosi 399 USD.

Radeon znów na szczycie

Procesor ATI Radeon 9800 PRO to jedna z najbardziej zaawansowanych architektur wśród układów graficznych. W przeciwieństwie do bezpośredniej konkurencji z obozu NVIDII nie wymaga stosowania głośnych zestawów chłodzących.

Już niedługo w sprzedaży powinna się także znaleźć wersja Radeon 9800 o niższych częstotliwościach taktowania (za 349 USD) oraz model 9800 PRO, wyposażony w 256 MB pamięci RAM. Nieznana jest na razie cena tej ostatniej karty, jednak standardowe 128 MB RAM wzbogacone o dodatkową porcję pamięci nie przyspieszy znacznie jej wydajności w zdecydowanej większości aplikacji. Z tego względu będzie to model dla osób szukających bezkompromisowych produktów, dla których cena nie gra większej roli. Bardziej interesującą propozycją będzie Radeon 9800, który z niższym taktowaniem będzie odpowiadał wydajnością wersji 9700 PRO.

Hercules dla moderów

Radeon znów na szczycie

Hercules 3D Prophet 9800 PRO

Amatorzy tuningu wnętrza obudowy pecetów będą zachwyceni kartą Herculesa. Wentylator procesora ma błękitne podświetlenie, co w ciemności wygląda bardzo efektownie - oczywiście jeśli masz obudowę z przezroczystą boczną ścianką, przez którą będzie widać wszystkie upiększenia wnętrza. Zamontowane na pamięciach radiatory są miedziane i bez problemu radzą sobie z odprowadzaniem dużej ilości ciepła. Karta pracuje cicho, co zapewnia jej przewagę nad hałasującymi modelami z GeForce FX 5800 Ultra.

Wspomniane powyżej zmiany algorytmów kompresji spowodowały, że w naszych testach nowy model ATI uzyskał wyniki lepsze nawet o 42 procent w porównaniu z wersją 9700 PRO. Oczywiście to był przypadek wyjątkowy i dotyczył liczby klatek generowanych na sekundę w benchmarku CodeCreatures Benchmark PRO w rozdzielczości 1280x1024 z dwukrotnym pełnoekranowym antyaliasingiem. Zgodnie z zapewnieniami ATI, karta pracuje szybciej w wysokiej rozdzielczości i w trybie poprawy jakości obrazu. W typowych testach bez filtrowania wyniki są lepsze zaledwie o 1-10 procent. W większości prób model 9800 PRO był zdecydowanie szybszy od GeForce FX 5800 Ultra. Tylko niektóre próby wygrywa sztandarowy produkt NVIDII. Radeon 9800 PRO to obecnie najszybsza i najlepsza karta dla wymagającego gracza. Kosztuje fortunę, ale i tak o blisko 500 zł mniej niż najlepsze wersje FX-ów.