Radeony do 300 zł - który najlepszy?

Wentylatory kart graficznych z procesorami NVIDIA GeForce 7800 GTX zakończyły nagrzewać powietrze w redakcyjnym laboratorium. Basta! Karty NVIDII, których test prezentowaliśmy Wam kilka tygodni temu rzeczywiście są najszybszymi produktami na rynku, jednak za "dwójkę SLI" trzeba zapłacić "jedyne" 4600 zł. Czas odpocząć od produktów tego typu i zejść na ziemię. Tym razem pokażemy Wam drugi koniec oferty rynkowej - najtańsze modele kart graficznych, które kosztują ok 200-300 zł, a często są w stanie zapewnić płynne przetwarzanie grafiki nawet w nowych grach. Przegląd oferty modeli tego typu zaczynamy od produktów z procesorami ATI i interfejsem PCI Express x16 - będą to 3 modele X300, X300 SE oraz najnowszy, bez rozgłosu wprowadzony w tym miesiącu na rynek Radeon X550.

Radeony do 300 zł - który najlepszy?

Karta graficzna firmy Sapphire wyposażona w procesor graficzny ATI Radeon X550 i 128 MB pamięci DDR

Oferta tanich kart graficznych ATI składa się z kilku modeli. Najmniej wydajny jest model X300 SE HyperMemory 128 MB. Wyposażono go w 32 MB pamięci DDR, która jednak może korzystać tylko z 64-bitowego interfejsu pamięci. Warto pamiętać, że to właśnie od szerokości interfejsu pamięci w dużym stopniu zależy wydajność karty graficznej. Najszybsze modele dysponują 256-bitowymi interfejsami dla pamięci GDDR3, natomiast większość kart "środka" ma interfejs o połowę węższy (128-bit).

Taktowanie rdzenia procesora X300 odbywa się z częstotliwością 325 MHz. Z kolei pamięć pracuje z taktowaniem 300 MHz (efektywnie 600 MHz). HyperMemory oznacza, że karta ma zaaplikowane mechanizmy pozwalające jej na efektywne korzystanie z pamięci operacyjnej komputera. Nie pozwala to na równie wydajną pracę jak w przypadku modeli z większą ilością pamięci lokalnej, jednak jak pokazały nasze testy, dzięki interfejsowi PCI Express x16 wydajność w takiej konfiguracji spada tylko nieznacznie. Testy wydajnościowe, jak i opis samej technologii HyperMemory, prezentowaliśmy w artykule Grafika tania jak barszcz .

Aktualizacja: 15 lipca 2005 16:52

Dane techniczne kart graficznych z procesorami ATI i NVIDIA. W stosunku do poprzedniego zestawienia dodałem informację o liczbie potoków renderingu. To w dużym stopniu tłumaczy różnice w wydajności.

Na Wasze życzenie uzupełniliśmy wyniki testów o rezultaty modelu z procesorem NVIDIA GeForce 6600 GT. Choć karta kosztuje ok 850 zł, to widać, że jeśli zamierzacie grać w wyższych rozdzielczościach wydatek się opłaci.

Wyniki testów kart graficznych z procesorami ATI X300, X300 SE, X550 oraz NVIDIA GeForce 6600 GT (wersja Asusa to model Extreme z nieco zwiększonymi w stosunku do modeli wzorcowych częstotliwościami taktowania - procesor i pamięci 520 zamiast 500 MHz.