Radeony zgodne z DX 11 pierwsze, układy Nvidii później

Nvidia była pierwszym producentem kart grafiki, który udostępnił na rynku akceleratory zgodne z DirectX 10. W wypadku nowych chipów - wspierających DirectX 11 - prawdopodobnie będzie odwrotnie. Tym razem to Advanced Micro Devices pierwsze zadebiutuje z nowymi kartami.

Już od dłuższego czasu AMD wyprzeda Nvidię o jeden krok. Podobnie było z niedawną premierą nowych kart grafiki. Pomimo, że oficjalna premiera nowych Radeonów i GeForce'ów nastąpiła tego samego dnia, to w sklepach wcześniej pojawiły się te pierwsze. AMD ma w ofercie także karty zgodne z DirectX 10.1, tymczasem druga z firm ich nie ma.

Warto przeczytać: artykuł "DirectX 11 - nowości również na starszych układach grafiki"

Według informacji pochodzących z serwisu Heise-Online AMD planuje "położyć na półkach" nowe karty grafiki zgodne z DirectX 11 już pod koniec lipca lub na początku sierpnia br. To nieco wcześniej, niż dotychczas przewidywano. Nowe akceleratory oparte zostaną na chipie RV870. Tymczasem serwis The Inquirer donosi, iż karty Nvidii wyposażone w układ GT300 rynkową premierę mieć mają dopiero 15 listopada 2009 r. - o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

O nowych układach graficznych zgodnych z DirectX 11 obu firm nie wiemy na razie zbyt wiele. Poza nowymi technologiami wniosą zapewne także duży skok wydajnościowy w porównaniu do najszybszych obecnie kart grafiki.

Obaj producenci mają nadzieję na wzrost zainteresowania nowymi kartami grafiki dzięki premierze Windows 7, z którym to zadebiutuje także nowe API Microsoftu.

AMD oraz Nvidia nie komentują tych informacji.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - karty graficzne