Radeony zgodne z DirectX 11 zadebiutują razem z Windows 7

ATI, grupa produkcyjna Advanced Micro Devices zadeklarowała, że zamierza wprowadzić na rynek karty graficzne zgodne z DirectX 11 w tym samym czasie, w którym premierę mieć ma Windows 7. Powinno więc mieć to miejsce jesienią br., gdyż koniec prac nad następcą Visty przewidziany jest już we wrześniu.

20 kwietnia informowaliśmy o tym, iż AMD zamierza wprowadzić akceleratory zgodne z nowym API Microsoftu znacznie szybciej, niż konkurencyjna Nvidia. Według nieoficjalnych informacji miało mieć to miejsce na przełomie lipca i sierpnia br. Wczoraj jednak AMD wydało oficjalne oświadczenie - podczas spotkania z udziałowcami - w tej sprawie. Dirk Meyer, CEO i prezes AMD powiedział, że nowe karty graficzne trafią na rynek wraz z Windows 7, w drugiej połowie br.

Warto przeczytać: artykuł "Nadchodzi DirectX 11"

O nowych akceleratorach nie wiadomo zbyt wiele. Wiadomo, że nowe chipy - RV870 - stanowić będą podstawę akceleratorów z rodziny Radeon HD 5000 i wykonywane będą w rozmiarze 40 nm. Współpracować będą z pamięciami GDDR5. Tylko tyle. Jednak z możliwości oferowanych przez DirectX 11 będzie można skorzystać również na starszych akceleratorach grafiki zgodnych z DX 10. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule pt.: "DirectX 11 - nowości również na starszych układach grafiki".

Koniec prac nad Windows 7 planowany jest we wrześniu br., natomiast rynkowa premiera następcy Visty powinna mieć miejsce w październiku lub listopadzie.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - karty graficzne