Radio z Sieci

Radio internetowe nie wymaga koncesji ani dużych nakładów finansowych, dlatego właśnie niezależne stacje mogą być konkurencją dla komercyjnych, tradycyjnych.


Radio internetowe nie wymaga koncesji ani dużych nakładów finansowych, dlatego właśnie niezależne stacje mogą być konkurencją dla komercyjnych, tradycyjnych.

Radio z Sieci

Jeśli masz kłopoty ze słuchaniem internetowego radia, zwiększ rozmiar bufora przeznaczonego na tymczasowe dane.

Czy internetowe stacje radiowe są passé? Nowe pomysły, takie jak podcasting, mogą oznaczać ich koniec. Rozgłośnię da się uruchomić nawet w ciągu kilku godzin, ale nadawanie regularnych audycji dla dużej grupy odbiorców oznacza wymierne koszty. Niezależne polskie radia internetowe ciągle poszukują dodatkowych źródeł finansowania, a chyba żadne nie przynosi dochodów. Czy zatem pomysł jest do niczego? Z pewnością nie. Mogą być absolutnie niezależne, a to cecha, której próżno szukać w komercyjnych stacjach. Co więcej, dużo niezależnych czy wręcz amatorskich rozgłośni gwarantuje różnorodność - małe radia nie nadają hitów z list przebojów. Oznacza to, że słuchacz może odkryć zupełnie nowe obszary i poznać muzykę, o której istnieniu nie dowiedziałby się w inny sposób. Komercyjne stacje radiowe - poza naprawdę nielicznymi wyjątkami - grają muzyczną sieczkę, obliczoną na przyciągnięcie tzw. mas, a internetowe wybierają muzykę żyjącą poza listami przebojów i wielkimi koncernami fonograficznymi. To wartość sama w sobie.

Wydawać by się mogło, że radio internetowe może także stanowić źródło niezależnych informacji, opinii i komentarzy, ale do takich celów lepiej nadają się blogi i podcasty, o których piszemy w oddzielnych artykułach. Co ciekawe, komercyjne stacje radiowe korzystają z pomysłów, które zostały zapoczątkowane właśnie w niezależnych stacjach internetowych, np. bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami poprzez czat czy forum dyskusyjne.

Jak słuchać internetowego radia?

Radio z Sieci

PeerCast to technologia łącząca radio internetowe i wymianę danych P2P.

Przygotowanie komputera do odbierania internetowych stacji radiowych nie powinno sprawić najmniejszych kłopotów niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz. W Windows sytuacja jest najprostsza - do odtwarzania zdecydowanej większości stacji wystarczy Winamp (http://www.winamp.com ) w wersji przynajmniej 2.7.

W Linuksie możesz użyć programu XMMS (http://www.xmms.org ), a jeśli jesteś fanem Mac OS - aplikacji Audion (http://www.panic.com/audion ). Warto się także wyposażyć w odtwarzacz Real Player (http://www.real.com ), dostępny do każdego z wymienionych systemów operacyjnych. Część internetowych stacji radiowych (zwłaszcza zagranicznych) nadaje właśnie w formacie RealAudio. Każda szanująca się stacja radiowa na swojej stronie umieszcza odnośnik, którego kliknięcie powoduje uruchomienie Winampa (lub innego odtwarzacza) i rozpoczęcie odtwarzania audycji. Proste? Nawet bardzo. Dostrojenie ulubionej internetowej stacji jest nawet łatwiejsze niż tradycyjnego radia. Oczywiście do słuchania potrzeba dobrego połączenia z Internetem. Jeśli audycja jest często przerywana, a program bezustannie wyświetla komunikat o buforowaniu danych, najwyraźniej potrzebujesz łącza o większej przepustowości. Nie musisz od razu dzwonić do swojego dostawcy. Najczęściej wystarczy wyłączyć programy dodatkowo obciążające połączenie z Siecią, np. klienty P2P, komunikator głosowy (taki jak Skype), zakończyć pobieranie plików ze stron WWW. Jeśli i to nie pomoże, zwiększ bufor przeznaczony do tymczasowego przechowywania pobieranych dźwięków. W Winampie przejdź do Options | Preferences | Plug-ins | Input. Następnie zaznacz opcję Nullsoft MPEG ... audio decoder i kliknij przycisk Configure. Przejdź na kartę Streaming i ustaw większą wartość w polu Strea-ming Data Buffer. Jeśli słuchasz radia, które używa kodowania OGG Vorbis, wybierz pozycję Nullsoft Vorbis Decoder i na karcie Streaming zwiększ wartość w polu Buffer size.

Bywa, że kliknięcie odnośnika na stronie WWW nie da spodziewanego efektu. Odnośniki na stronach stacji radiowych prowadzą do plików PLS lub OGG (jeśli nadawca nadaje w formacie OGG Vorbis). Możesz ręcznie wprowadzić adres takiego odnośnika bezpośrednio do Winampa.

Najpierw kliknij odnośnik ze strony WWW prawym przyciskiem myszy i skopiuj adres docelowy do Schowka (w Mozilla Firefox użyj opcji Kopiuj adres odnośnika, a w Internet Explorerze Kopiuj skrót). Następnie użyj w Winampie skrótu [Ctrl L] i w oknie Open URL wklej adres ze Schowka.

Radio P2P

Radio z Sieci

Do oglądania internetowych stacji telewizyjnych wystarczy Winamp i Real Player, ale najważniejsze jest szybkie połączenie z Internetem.

Radio internetowe ma wiele zalet. W Polsce szczególnie ważny jest aspekt prawny: nadawanie audycji radiowych przez Internet nie wymaga koncesji, wynika z tego, że każdy może założyć własną rozgłośnię - wystarczy komputer z mikrofonem i łączem internetowym (o tym, jak założyć własną stację radiową, piszemy w odrębnym artykule). Niestety, radio internetowe ma także poważną wadę: liczba słuchaczy jest mocno ograniczona przepustowością łącza. Większości amatorskich stacji może jednocześnie słuchać najwyżej kilkudziesięciu odbiorców. W porównaniu z tradycyjnymi to liczba śmiesznie mała, czasem stawiająca pod znakiem zapytania sens takiej emisji. Pewnym rozwiązaniem może być PeerCast (http://www.PeerCast.org ), czyli technologia łącząca strumieniowy przekaz audio i wymianę plików P2P. PeerCast oparty jest na sieci Gnutella, a każdy odbiorca stacji radiowej jest jednocześnie nadawcą sygnału. Dzięki takiemu rozwiązaniu problem zapchanego łącza praktycznie przestaje istnieć. Z technologii PeerCast mogą korzystać użytkownicy Windows, Linuksa i Mac OS, w dodatku stosując standardowe oprogramowanie, np. Winampa w wypadku Windows (jest też samodzielna aplikacja). PeerCast to dość nowy pomysł, ale zdążył już zdobyć sporą popularność - kilka komercyjnych polskich stacji radiowych nadaje przez Internet, korzystając właśnie z tej technologii. Jak słuchać tak emitowanych audycji? Identycznie jak innych stacji internetowych. Należy tylko zainstalować i uruchomić PeerCast (znajdziesz go na naszym krążku), w trakcie działania widoczny jako ikona w zasobniku systemowym. Audycje będą odtwarzane w standardowym programie, np. Winampie w Windows. PeerCast umożliwia też odbieranie strumieniowego przekazu wideo, czyli po prostu oglądanie internetowych stacji telewizyjnych z użyciem domyślnego odtwarzacza wideo. Dostęp do wszystkich ustawień PeerCast uzyskasz przez menu podręczne, wyświetlane po kliknięciu ikony programu prawym przyciskiem myszy. Co ciekawe, wszystkie okna ustawień to specjalnie przygotowane formularze HTML, wyświetlane w domyślnej przeglądarce internetowej.

A może TV?

W Internecie znaleźć można nie tylko odpowiedniki stacji radiowych, ale także prawdziwą internetową telewizję, przede wszystkim fragmenty audycji nadawanych przez tradycyjne stacje. Krótkie filmy udostępnia na swoich stronach większość dużych serwisów informacyjnych (często odpłatnie). Są też stacje, których program można obejrzeć wyłącznie w Internecie. Co jest potrzebne amatorowi internetowej telewizji? W praktyce wystarczą te same programy, których używasz do słuchania internetowych stacji radiowych. Przyda się także PeerCast - ta technologia może służyć również do oglądania internetowej telewizji. Warto zainstalować bezpłatny Real Player, który co prawda nie zalicza się do najlepszych odtwarzaczy wideo na świecie, ale pozwala oglądać wideo w formacie Real Video. Jeśli nie chcesz używać Real Playera, możesz zainstalować kodek Real Alternative 1.42, który umożliwia odtwarzanie Real Video w każdym odtwarzaczu multimedialnym. Razem z nim instalowany jest dodatek do przeglądarki internetowej (Internet Explorer, Opera, Netscape lub Mozilla Firefox), który pozwala oglądać krótkie filmy wideo umieszczone bezpośrednio na stronach WWW.

<hr size=1 noshade>

Radio z Sieci
Radio bez kitu

http://www.bezkitu.com

Jedna z najciekawszych niezależnych stacji radiowych, tworzona przez grupę zapaleńców już od 2002 roku. Nadaje w formacie OGG Vorbis, można jej słuchać w wersji mono i stereo. Audycje na żywo nadawane są tylko wieczorami, a w pozostałym czasie posłuchasz muzyki z playlisty. Rozgłośnia gra rock, jazz, metal i reggae, z wyraźnym nastawieniem na promowanie muzyki niezależnej. Ekipa czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Krakowa, stała obsada stacji liczy ponad 10 osób. Pomysłodawca i szef radia Romuald Stankiewicz pierwszą stację radiową uruchomił już w wieku siedmiu lat! Od tamtej pory konsekwentnie rozwija własną wizję radia, obecnie właśnie w postaci radia bez kitu.

<hr size=1 noshade>

Radio z Sieci
megastacja.net

http://www.megastacja.net

Megastacja to jedna z największych polskich internetowych stacji radiowych, emitująca całą dobę, ale audycje na żywo, jak to bywa najczęściej, nadawane są tylko przez kilka godzin. Stacja zalicza się do najpopularniejszych, dorównuje internetowym przyczółkom komercyjnych stacji radiowych liczbą słuchających w tym samym czasie, która nierzadko przekracza 1000 osób (wszystkich jest blisko 80 tysięcy). Megastacja oferuje dwa kanały: główny, gdzie najłatwiej trafić na audycję na żywo oraz z muzyką rockową. Możesz także odwiedzić pokój pogawędek i forum dyskusyjne.

<hr size=1 noshade>

Radio z Sieci
radiosfera.pl

http://www.radiosfera.pl

Radiosfera to jedna z największych niezależnych stacji radiowych w polskim Internecie. Możesz wybrać jeden z pięciu kanałów, a także skorzystać ze standardowego wyposażenia witryn radiowych: pokoju pogawędek i forum. Nadaje przede wszystkim muzykę z playlisty, audycje na żywo są dość rzadko i praktycznie tylko wieczorami. Pustawa ramówka stacji zapewne zapełni się na jesieni. W czasie przygotowywania tego wydania serwis informował o kłopotach w związku z kosztami utrzymania serwerów. Miejmy nadzieję, że problemy zostaną rozwiązane i radiosfera.pl pozostanie jedną z prężniej działających niezależnych stacji internetowych.