Radio zakłóca łączność ADSL

Naukowcy z firm Nortel Networks i BellSouth znaleźli przyczynę spadku prędkości transferu danych w modemach ADSL.

Naukowcy z firm Nortel Networks i BellSouth znaleźli przyczynę zakłóceń sygnału oraz spadku prędkości transmisji danych trapiących wielu użytkowników korzystających z modemów ADSL. Powodem zakłóceń sygnału oraz obcinania szerokości pasma w 15% zbadanych przypadków był wpływ stacji radiowych nadających na falach AM (długie i średnie). Organizacja zajmująca się tworzeniem standardów telekomunikacyjnych - International Telecommunications Union - zaleciła producentom modemów ADSL testowanie własnych modeli urządzeń pod kątem wpływu interferencji z falami radiowymi.

BellSouth poinformowało przez swego rzecznika, że dobrym zabezpieczeniem, zwłaszcza na długich liniach ASDL, gdzie sygnał i tak jest słaby, jest wykorzystywanie kabli wykonanych ze skrętek. Nortel w swych modemach zamierza wprowadzić zmiany konstrukcyjne, eliminujące występowanie zakłóceń radiowych.

"Zakłócenia powodowane przez radio AM to mały problem. Nie stwierdzono spowalniania wysyłania danych ani zakłóceń innych typów łączności DSL poza ASDL. Jednak nasze nowe modemy nie będą już wykorzystywać tych interferujących częstotliwości. Prowadzimy także prace nad chipem, który filtrowałby, a tym samym eliminował zakłócenia w już używanych urządzeniach" - powiedział Wayne Getchell, dyrektor Nortel Networks.

Więcej informacji: www.idg.net