Radiowa infostrada

Lubelska firma Pro Futuro uruchomiła pierwszy odcinek radiowej szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej.

Pro Futuro jest spółką mającą koncesję na świadczenie usług szerokopasmowej transmisji danych w lubelskiej strefie numerycznej i oferowanie dostępu do Internetu na obszarze całej Polski. 21 września firma uruchomiła pierwszy odcinek "Infostrady Futuro", czyli szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej. Zainstalowano już kilka stacji bazowych systemu radiowego LMDS, obejmującego zasięgiem obszar Lublina. Uruchomione zostało również łącze światłowodowe (w technologii DWDM) między niektórymi urzędami miejskimi.

Do końca tego roku Pro Futuro planuje przyłączenie do sieci kilku tysięcy abonentów indywidualnych i firm. W tym samym czasie rozpocznie się budowa "infostrady" na terenie Warszawy. Jako pierwsze zostaną uruchomić stacje bazowe transmisji radiowej, które obejmą zasięgiem centrum miasta. Sukcesywnie będą podłączane do tej szybkiej sieci pozostałe dzielnice miasta. Przedstawiciele firmy informują, iż w przyszłym roku planowane jest uruchomienie sieci również w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu.

Obecnie obowiązują promocyjne ceny usług dostępu do sieci. Koszt instalacji modułu abonenckiego (mała antena) wynosi zaledwie 300 zł brutto, natomiast cena miesięcznego abonamentu za łącze o przepustowości maksymalnej 64 Kb/s to zaledwie 59 zł. W przypadku łącza o prędkości 128 Kb/s opłata instalacyjna wynosi 427 zł, natomiast abonament kosztuje 79 zł miesięcznie. Do udziałowców spółki należy NFI Jupiter, firma Altkom Matrix oraz kilka osób prywatnych. Współudziałowcem i głównym dostawą sprzętu i technologii dla ProFuturo jest Alcatel Polska.

Więcej informacji:

futuro.pl/


Zobacz również