Rady i porady

Popraw wydajność swojej sieci bezprzewodowej. Zrób tuning systemu operacyjnego pod kątem współpracy z siecią WLAN. Korzystaj z praktycznych narzędzi do rozwiązywania codziennych problemów.


Popraw wydajność swojej sieci bezprzewodowej. Zrób tuning systemu operacyjnego pod kątem współpracy z siecią WLAN. Korzystaj z praktycznych narzędzi do rozwiązywania codziennych problemów.

Przedstawiliśmy w tym wydaniu wiele informacji na temat pracy z siecią bezprzewodową. Na zakończenie przekazujemy garść wskazówek o tym, jak rozwiązywać problemy pojawiające się w codziennej pracy.

Sprzęt

Za mało gniazd w routerze - dodajemy nowe

Problem: bezprzewodowy router

Rady i porady

Przy korzystaniu z sieci wszystko zaczyna sie od folderu ''

Mój komputer''

T-Sinus 111 DSL może obsłużyć jednocześnie kilka komputerów. Niestety, jest wyposażony w tylko jedno gniazdo kablowe RJ 45. Inne routery są wyposażone nawet w cztery takie gniazda, ale i na tym koniec.

Rozwiązanie: nie ma potrzeby kupowania nowej stacji bazowej za ciężkie pieniądze. Za pomocą taniego przełącznika rozszerzysz możliwości połączeniowe routera równie łatwo, jak gniazdka elektrycznego za pomocą rozgałęźnika.

Zewnętrzny, nawet ośmioportowy przełącznik kupisz już za około 60 zł. Takie urządzenie połącz krótkim kablem z routerem i już masz kolejne gniazda ethernetowe do dyspozycji, bez skomplikowanej instalacji oprogramowania czy innego sprzętu.

Większa przepustowość, wyższy poziom sygnału - ustal optymalne warunki nadawania i odbioru

Rady i porady

Lepsza komunikacja - wiele komponentów WLAN ma specjalneoprogramowanie (np. Microsoft Broadband Network Utility), za pomocą którego można optymalnie ustawić poziom sygnału.

Problem: maksymalna, teoretyczna przepustowość standardu 802.11b wynosi 11 Mb/s, zaś użyteczna nie przekracza około 6 Mb/s. Masz jednak wrażenie, że twoja sieć jest wręcz nieprzyzwoicie powolna. Dlatego chciałbyś sprawdzić, co może być przyczyną i w razie możliwości poprawić jej osiągi.

Rozwiązanie: często pomijanym powodem małej szybkości transmisji jest poziom sygnału bezprzewodowej karty sieciowej. Nawet jeśli połączenie jest z pozoru stabilne, częste i czasochłonne korekty błędów i procedury skanowania powodują regularne zapychanie kanału. Większość producentów sprzętu dołącza do swoich produktów oprogramowanie, za pomocą którego można zmierzyć poziom sygnału w sieci. Sprawdź w dokumentacji, jak nazywa się to narzędzie i uruchom je. Teraz możesz obserwować zmiany natężenia sygnału przy zmianie położenia stacji bazowej, routera lub adaptera WLAN. Gdy uzyskasz maksymalne możliwe natężenie sygnału, szybkość transmisji powinna wzrosnąć.

Antena i punkt dostępowy - znajdź właściwe ustawienie

Problem: szybkość transmisji pozostawia wiele do życzenia podczas surfowania po Internecie. Nawet otwarcie niewielkiego dokumentu powoduje paraliż sieci.

Rady i porady

Microsoft Base Station Management Tool.

Rozwiązanie: ustaw stację bazową tak, by fale radiowe mogły swobodnie rozchodzić się we wszystkich kierunkach - unikaj ustawiania jej pod biurkiem lub w kącie pomieszczenia. Nie jest dobrym wyjściem ustawienie na obudowie komputera, jeszcze gorszym jest sąsiedztwo kuchenki mikrofalowej. Przyczyna: urządzenia elektryczne i kuchenki mikrofalowe zakłócają fale radiowe. Aby zminimalizować straty mocy w wyniku odbicia od ścian, postaraj się, by między stacją bazową a klientami istniała łączność wzrokowa, a urządzenia znajdowały się na jednym poziomie od podłoża. Często już niewielkie przesunięcie daje znaczący wzrost poziomu sygnału - postępuj w sposób opisany w punkcie 2.

Większy zasięg - zainstaluj lepszą antenę

Problem: jeżeli instalujesz sieć w większym budynku, szybko stykasz się z problemem naturalnego ograniczenia zasięgu sieci. Grube ściany i odbicia fal sprawiają, że teoretyczny zasięg 300 m jest w przypadku wielu urządzeń znacznie niższy.

Rozwiązanie: w takim przypadku konieczne jest zainstalowanie w stacji bazowej anteny o większym zysku. Sporo przydatnych informacji na ten temat znajdziesz pod adresemhttp://www.wlan.waw.pl/; również w Internecie możliwość zakupu różnych rodzajów anten. Antena o zysku 10 dB zwiększa teoretyczny zasięg do około 800 metrów.

Warunkiem zastosowania takiej anteny jest obecność w stacji bazowej lub routerze gniazda w standardzie SMA. Większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażona w takie gniazdo. Jeżeli ewentualnie dopiero planujesz instalację sieci, na wszelki wypadek poszukaj właśnie takiego urządzenia.

Oszczędność energii - wyłącz stację bazową

Problem: stacja bazowa pobiera w trybie nadawania i odbioru średnio pomiędzy 5 a 6 W mocy. Zależy ci maksymalnym obniżeniu kosztów.

Rady i porady
Rozwiązanie: jeżeli akurat nie używasz notebooka, wyłącz go, a stacja bazowa przejdzie w energooszczędny tryb czuwania. Przy dłuższych przerwach w używaniu możesz wyłączyć również stację bazową. Jeżeli urządzenie nie ma oddzielnego wyłącznika, wyjmij zasilacz sieciowy z gniazda.

Uwaga: jeżeli masz router ze złączem WAN, nie powinieneś go wyłączać. Przy dłuższej przerwie w zasilaniu możesz utracić wprowadzone dane dostępu.

Szybkie przesyłanie danych - zastosuj połączenie kablowe

Problem: do surfowania po Internecie z szybkością DSL czy otwarcia dokumentu Worda komponenty WLAN są dostatecznie szybkie. Jednak przesłanie dużej ilości danych - na przykład zawartości płyty CD czy pliku wideo - wystawia cierpliwość na ciężką próbę.

Rady i porady

Wyłącz ukryty hamulec systemowy - za pomocą narzędzia gpedit.msc wyłączysz usługę QoS, zbędną w połączeniach DSL i sieciach lokalnych, zwiększając w ten sposób szybkość transmisji.

Rozwiązanie: do przesyłania dużych ilości danych warto zastosować kabel ethernetowy. Szybkość transmisji rośnie mniej więcej dziesięciokrotnie. Wiele notebooków jest wyposażonych w gniazdo RJ 45, wystarczy więc krótki odcinek kabla do połączenia z takim samym gniazdem stacji bazowej czy routera. Jeżeli notebook nie ma gniazda, wystarczy dokupić kartę PC w standardzie Ethernet 10/100. Koszt - już od 40 zł.

W przypadku przejścia na transmisję kablową nie musisz się martwić o konfigurację sieci. Jeżeli jest poprawna, a sterowniki kart są również poprawnie zainstalowane, nie powinny wystąpić żadne problemy. Unikaj jedynie jednoczesnej transmisji radiowej i kablowej - sprzęt i sterowniki mogą popaść w liczne konflikty.

Oprogramowanie i system operacyjny

Otwórz porty - gry online za firewallem

Problem: firewalle w bezprzewodowych routerach to dobra rzecz - w końcu podnoszą bezpieczeństwo systemu. Jeżeli jednak chętnie grasz online, czy wręcz chciałbyś postawić serwer gier online, firewall staje się prawdziwym utrapieniem. Także oprogramowanie komunikacyjne, jak Microsoft Netmeeting, MSN Messenger czy PC Anywhere często nie radzi sobie z firewallami.

Rozwiązanie: przyczyną kłopotów są zamknięte porty. Trzeba je otworzyć ręcznie, stosownie do potrzeb danej gry czy aplikacji. Dla przykładu, popularna gra online Warcraft 3 potrzebuje do wymiany danych portu TCP 6112 - trzeba go ręcznie otworzyć w routerze.

Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, zapoznaj się z dokumentacją routera. Listę portów używanych przez niektóre z aplikacji i gier znajdziesz pod adresemhttp://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;307554 . Jest tam również instrukcja otwierania portów w firewallu programowym Windows.