Rady na nowe Millenium

Windows Me pod względem rozwiązań interfejsu użytkownika jest niemalże wierną kopią Windows 2000. W stosunku do tego, co znasz z Windows 98, nie wprowadzono żadnych rewolucyjnych zmian, ale znajomość niuansów i drobnych ulepszeń z pewnością przyda się w codziennej pracy z systemem.

Spis treści

Windows Me pod względem rozwiązań interfejsu użytkownika jest niemalże wierną kopią Windows 2000. W stosunku do tego, co znasz z Windows 98, nie wprowadzono żadnych rewolucyjnych zmian, ale znajomość niuansów i drobnych ulepszeń z pewnością przyda się w codziennej pracy z systemem.

Już pierwszy rzut oka na pulpit Windows Me pozwala zauważyć, że coś jest inaczej: folder Moje dokumenty awansował w hierarchii i teraz znajduje się nad ikoną Mój komputer. Ikona Otoczenia sieciowego nosi obecnie nazwę Moje miejsca sieciowe, a wraz z nomenklaturą zmieniono sposób działania tego folderu.

Menu Start nadal podzielone jest na kategorie programów (tam znajdziesz wszystkie zainstalowane w systemie aplikacje), dokumentów (gdzie Windows pamięta ostatnio otwierane dokumenty) i ustawień (centralę dowodzenia systemem). Jednak samo menu daje się teraz bardziej dostosować - mało tego, z czasem samo dopasowuje się do preferencji użytkownika.

Rady na nowe Millenium

Karta Zaawansowane okna właściwości paska zadań menu Start pozwala rozwijać zawartość folderów specjalnych np. panelu sterowania

Garść poniższych porad pozwoli szybko zapanować nad tymi elementami Windows Me, które nieznacznie, ale jednak różnią się od rozwiązań Windows 98.

Menu Start

<font color="red">Rozwijaj się. Niektóre elementy menu Start są tylko "pojemnikami" - folderami zawierającymi inne, niedostępne bezpośrednio z menu elementy. Dotyczy to w szczególności pozycji z kategorii Ustawienia: zarówno Panel sterowania, Połączenia sieciowe i modemowe, jak i Drukarki to foldery systemowe, których zawartość nie od razu jest widoczna i dostępna.

Rady na nowe Millenium

Windows Me sam próbuje ograniczać bałagan w menu Start. Te funkcję możesz jednak wyłączyć w oknie właściwości menu Start.

Jeśli często korzystasz z tych folderów, wygodniej by było mieć wszystko pod ręką - od razu w menu Start. W Windows Me nie trzeba już w tym celu sięgać po aplet TweakUI z zestawu dodatków PowerToys (dostępnego do poprzednich wersji okien), ani szperać w Rejestrze. Wystarczy z menu Start wybrać Ustawienia | Pasek zadań i menu Start (albo kliknąć prawym przyciskiem myszy puste miejsce paska zadań i wybrać Właściwości), a następnie w oknie Właściwości: Pasek zadań i menu Start kliknąć kartę Zaawansowane. W części Opcje menu Start i paska zadań u dołu okna przewiń listę, by pojawiły się pozycje zaczynające się od Rozwiń.... Oprócz wymienionych wcześniej trzech folderów z kategorii Ustawień można rozwinąć także Moje dokumenty. Zaznacz interesujące Cię pola i kliknij OK, by zastosować zmiany i zamknąć okno lub Zastosuj, jeżeli nie chcesz jeszcze zamykać okna. Od tej chwili w menu Start wybrane foldery od razu pokazywać będą całe swe bogactwo.

<font color="red">Ukryj zbędne, pokaż potrzebne. Jeżeli, tak jak w poprzednim Windows, używasz okna logowania, zapewne zastanawiasz się, co się stało z pozycją "Wyloguj..." z menu Start. Owszem, można się wylogować poprzez okno zamykania systemu, ale nie jest to tak wygodne, jak poprzednio.

Tu również z pomocą przychodzi okno Właściwości: Pasek zadań i menu Start, które pojawi się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy pustego miejsca paska zadań i wybraniu Właściwości. Lista Opcje menu Start i paska zadań z karty Zaawansowane oferuje trzy opcje Wyświetl..., których zaznaczenie spowoduje wyświetlanie w menu Start folderu Ulubione oraz dwóch poleceń: Uruchom i Wyloguj.

<font color="red">Gdzie się podziały moje programy? Po kilkunastu uruchomieniach Windows Me nagle się okaże, że część aplikacji dostępnych z kategorii Programy menu Start po prostu zniknęła. Bez paniki! System od razu informuje stosownym dymkiem, że po analizie użytkowania przez Ciebie aplikacji doszedł do wniosku, iż niektóre programy można spokojnie schować, bo tak rzadko ich używasz. Wciąż jednak są dostępne - musisz kliknąć ikonę dwóch strzałek albo chwilę potrzymać kursor nad "zwiniętym" menu. Wówczas schowane programy pojawią się na "wgłębionym" tle - ten patent zastosowano po raz pierwszy w MS Office 2000.

O ile sama idea jest słuszna, bo ogranicza bałagan na ekranie, to przecież nie każdemu musi się podobać. Jeśli wolisz stare rozwiązanie, możesz wyłączyć tę automatykę: na karcie Ogólne okna Właściwości: Pasek zadań i menu Start znajdziesz opcję Użyj menu spersonalizowanych. Wyłącz ją, a menu Programy wróci do normy.

Rady na nowe Millenium

Foldery skompresowane to po prostu pliki Zip, które Windows Me wreszcie portafi otworzyć i zapisać

<font color="red">Pomóż suflerowi. Windows Me oferuje bardzo przydatny system podpowiedzi skopiowany z W2K: w ramkach pojawiają się krótkie informacje na temat wskazanego kursorem elementu menu Start.

Jeśli jednak przy jakimś elemencie menu Start pojawia się bezsensowna lub lakoniczna podpowiedź, oznacza to, że twórcy danego oprogramowania nie zadbali o dołączenie odpowiedniego komentarza. W takiej sytuacji musisz pomóc suflerowi, by kiedyś on pomógł Tobie: kliknij prawym przyciskiem myszy element menu Start, któremu chcesz dodać komentarz i z kontekstowego menu wybierz Właściwości. Pojawi się okno właściwości elementu z aktywną kartą informacji o skrócie Skrót. W polu tekstowym Komentarz wpisz podpowiedź, jaka towarzyszyć będzie temu elementowi i kliknij OK. W ten sam sposób możesz zmienić istniejące już komentarze do innych aplikacji.

Eksplorator

<font color="red">Eksplorowanie Eksploratora. Nie wszyscy uważają standardowy widok Mojego komputera za wygodny, bo trudno się przechodzi do głęboko zagnieżdżonych folderów. Do takich celów przydaje się widok drzewa katalogowego - taki jak w Eksploratorze Windows. Sam Eksplorator spadł jednak w hierarchii i nie znajduje się już w pierwszej grupie Programów, lecz w grupie Akcesoriów.

Jeśli chcesz szybko uzyskać widok Eksploratora w oknie Mojego komputera, naciśnij przycisk Foldery z paska narzędzi. W lewej części okna pojawi się wówczas widok folderów, który w każdej chwili można zamknąć ikoną "X" lub wyłączeniem przycisku Foldery.

<font color="red">Kopiowanie w jednym przycisku. Na pasku narzędzi okna Eksploratora i Mojego komputera oprócz przycisku Foldery pojawiły się dwa narzędzia Kopiuj do i Przenieś do. Gdy postanowisz przenieść bądź skopiować plik, zaznacz go, naciśnij odpowiedni przycisk z paska narzędzi i w wywołanym oknie wybierz folder docelowy.