Rail gun - superszybkie działo marynarki wojennej USA

Marynarka wojenna USA rozpoczęła drugą fazę testów nowego działa, którego nazwa powinna być znana miłośnikom elektronicznej rozrywki. Rail gun strzela lekkimi pociskami, które opuszczają jego lufę z prędkością ośmiu machów.

Rail gun marynarki wojennej USA to broń elektromagnetyczna strzelająca pociskami ważącymi trochę ponad dziesięć kilo. Działo nie posiada żadnych ruchomych części ani palnych, wybuchowych materiałów, wprawiających jego pociski w ruch. Zamiast nich, korzysta ono jedynie z energii elektrycznej. Naładowanie akumulatorów broni o wielkości autobusu szkolnego zajmuje około pięciu. Następnie w kierunku lufy przesyłana jest "iskra" o mocy 33 megadżuli (połowa docelowej), która wystrzeliwuje pocisk z olbrzymią prędkością.

Opuszczając lufę rail guna, pędzi on już z ośmiokrotną prędkością dźwięku. Obliczono, że dzięki temu, w ciągu sekundy pocisk pokonuje odległość około półtora kilometra. Docelowo mają one pokonywać dystans 200 mil w sześć minut. Największym problemem działa jest jednak jego rozmiar, a w zasadzie wielkość akumulatorów potrzebnych do jego naładowania.

Przedstawiciele marynarki wojennej USA przewidują, że mniej więcej do 2017 będą trwały testy rail guna, które w dużej mierze skupią się na "zarządzaniu ciepłem" wydzielanym przez strzelającą broń. Jej ostateczna - zapewne sporo mniejsza - wersja ma być gotowa między 2020 a 2025 rokiem. Wtedy też ma się rozpocząć montaż na okrętach wojennych. Broń ta ma być wykorzystywana zarówno w celach ofensywnych jak i defensywnych. Jednym z jej zadań będzie strącanie pocisków balistycznych i pocisków typu cruise.