Rainmeter & Skins – personalizacja pulpitu Windows

Rainmeter to bezpłatna aplikacja do personalizacji pulpitu, przeznaczona dla platform Windows. Jeśli chcesz zmienić wygląd pulpitu na o wiele atrakcyjniejszy, a przy okazji korzystać z przydatnych skórek (widżetów), nie ma lepszego narzędzia do tego celu.


Niezależnie od systemu operacyjnego, którego używasz, jego wygląd może z czasem się znudzić. Wówczas można zainstalować aplikację Rainmeter, aby sprawić, by pulpit Windows wyglądał zupełnie inaczej - może przypominać np. interfejs ulubionej gry albo motyw filmowy. Z drugiej strony, Rainmeter pozwala umieszczać na pulpicie dodatkowe narzędzia, przez co możesz łatwo obserwować użycie pamięci i poziom naładowania baterii, czy też rzucać okiem na pojawiające się dane, takie jak e-maile czy kanały RSS. Niektóre z dostępnych "skórek" do Rainmetera pełnią również dodatkowe funkcje: mogą zapisywać notatki i tworzyć listy zadań do zrobienia, ułatwiać uruchamianie najczęściej używanych aplikacji, czy też pozwalać na obsługę odtwarzacza multimediów.

W ostatnich latach producenci oprogramowania próbowali wprowadzić podobne narzędzia, które miały w jakimś stopniu integrować nasze "życie online" z pulpitem systemu. Można wspomnieć np. o Google Destkop czy Windows Sidebar wprowadzonym w Viście, ale nawet te rozwiązania nie zyskały takiej popularności jak Rainmeter, który przez lata zgromadził dużą społeczność, regularnie tworzącą wiele modyfikacji i skórek.

Rainmeter obsługuje platformę Windows, od XP do 8.1, jest na licencji open source i ma niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu nie obciąża w znaczący sposób procesora i pamięci.

Rainmeter - jak zainstalować i przeprowadzić pierwsze zmiany

Wejdź na stronę Rainmeter i pobierz aplikację. Na potrzeby artykułu skorzystaliśmy z najnowszej wersji z oznaczeniem 3.2.1 Final (r2386).

Podczas instalacji programu upewnij się czy zaznaczona jest opcja doinstalowania obsługi systemów 64-bitowych, co jest niezbędne jeśli masz nowszy komputer - ten prawdopodobnie ma już 4 GB lub więcej pamięci RAM i pracuje na 64-bitowym systemie.

Po instalacji wyświetlą się pierwsze trzy okna Rainmetera, pokazujące datę i godzinę, użycie procesora i pamięci, oraz wyświetlające dane na temat dostępnego miejsca na dyskach.

Podstawowe okna Rainmetera, wyświetlane tuż po instalacji programu

Podstawowe okna Rainmetera, wyświetlane tuż po instalacji programu

Na środku ekranu wyświetli się też okno "Welcome to Rainmeter!". Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz odpowiednio "Rainmeter" -> "Zarządzaj". Domyślnie zainstalowany został pakiet illustro. Program oferuje polskojęzyczny interfejs, co znacząco ułatwia jego obsługę.

Poradnik opracowaliśmy na przykładzie domyślnego pakietu illustro, ale jeśli nie podoba ci się jego wygląd, możesz go zmienić pobierając inny pakiet z sieci. Na dole artykułu zamieściliśmy odsyłacze do najciekawszych bibliotek ze skórkami i pakietami.

Co ważne, "skórki" w przypadku Rainmetera to tak naprawdę "widżety" - pojedyncze okienka pełniące określone funkcje. Dla przykładu, jeśli klikniesz PPM na okienko "SYSTEM", wyświetlające informacje o użyciu procesora czy pamięci RAM, możesz je zamknąć za pomocą funkcji "Wyłącz skórkę". Wówczas wyłączy się jedynie ten widżet, nie zaś cały pakiet illustro.

"Skórki" w Rainmeter to widżety - niewielkie okienka, które można przesuwać i zamykać niezależnie od siebie.

"Skórki" w Rainmeter to widżety - niewielkie okienka, które można przesuwać i zamykać niezależnie od siebie.

Aby włączyć skórkę z powrotem, kliknij PPM na dowolnym widżecie i wybierz "illustro" -> i odpowiedni widżet z listy. Wtedy zostanie on ponownie wyświetlony na pulpicie.

Zwróć również uwagę na to, że wszystkie skórki (dalej będziemy je już nazywać widżetami) są domyślnie ustawione jako "przeciągalne". To bardzo pomocna opcja, gdy jesteś na etapie konfigurowania Rainmetera, ale kiedy już zakończysz proces ustawiania wszystkich okienek, warto wyłączyć tę funkcję, aby przypadkowo nie przesuwać widżetów.