Rakieta jednego formatu

Pierwsza nagrywarka DVD firmy Lite-On obsługuje tylko DVD+R/RW, ale za to jest szybsza od rywali.

Gdy wydawało się, że przyszłość należy tylko do urządzeń wieloformatowych, które akceptują „plusy” i „minusy”, firma Lite-On – jedna z ostatnich z branży napędów optycznej bez nagrywarki DVD w ofercie – wprowadziła model LDW-401S zapisujący płyty DVD wyłącznie standardu +R/RW (obsługa „plusów” nie oznacza jednak totalnej negacji „minusów” – napęd czyta krążki konkurencyjnego formatu). Jednak mimo mniejszej uniwersalności napęd Lite-On jest wyjątkowo atrakcyjnym zakupem.

Po pierwsze, LDW-401S podobnie jak Sony DRU-510A nagrywa z szybkością 4x zarówno płyty DVD+R, jak i +RW, zaś dołączony czysty nośnik +RW 4x pozwala od razu cieszyć się tą oryginalną cechą. A zapis 4x to niebagatelna zaleta, co potwierdzają wyniki testów z użyciem metody przeciągania i upuszczania plików w Eksploratorze: 2,2 GB danych kopiowało się średnio w 4 min 30 s zamiast 7 min 40 s typowych dla prędkości 2,4x.

Po drugie, napęd Lite-On oferuje niespotykane dotąd w nagrywarkach DVD szybkości CD-RW: 40x dla CD-R, 24x – CD-RW i 40x w odczycie CD. Mając LDW-401S nie musisz już iść na kompromis z płytami CD-R/RW i możesz odstawić w kąt starą nagrywarkę CD-RW.

I wreszcie cena – 740 zł przekona chyba każdego niezdecydowanego użytkownika komputera do inwestycji w zapisywalne DVD. W końcu jest to raptem dwukrotność kosztu dobrego napędu combo, zaś w dalszej perspektywie dzięki tańszym nośnikom w przeliczeniu na megabajt pojemności nagrywarka DVD jest bardziej opłacalna. A ponadto pozwala na stworzenie własnego krążka DVD Video.

Rewelacyjne parametry znalazły odzwierciedlenie w testach. Na 15 pomiarów (z 17; w dwóch testach nie brał udziału ze względu na brak zapisu nośników –R/RW) w aż 10 napęd Lite-On uzyskał rekordowe wyniki. To chyba wystarczająca rekomendacja dla najnowszego produktu uznanej firmy.

Cena 740 zł. http://www.ab.pl