Rakietowa grafika

Nvidia po raz kolejny udowodniła prymat w dziedzinie grafiki, prezentując najnowszy model procesora GeForce2 GTS.

Spis treści

Nvidia po raz kolejny udowodniła prymat w dziedzinie grafiki, prezentując najnowszy model procesora GeForce2 GTS.

Fani gier od dawna czekali na premierę nowego układu o kodowej nazwie NV15. Jak się okazało, warto było. Nowy procesor wykonany jest w technologii 0,18 mikrona i taktowany zegarem 200 MHz, a pamięć DDR zegarem 166 MHz. Poprzedni układ GeForce wyprodukowano w technologii 0,22 mikrona i taktowano zegarem 120 MHz, a pamięć 150 MHz. Jak widać, moc nowego procesora tkwi w znacznej mierze w szybszym zegarze. Również silnik T&L pozwala generować 25 milionów trójkątów na sekundę, podczas gdy GeForce - 15 milionów.

Wyższa częstotliwość to nie jedyna zmiana. Cztery niezależne potoki renderujące procesora Ge-Force mogły pracować z łączną prędkością 480 Mtexeli/s. Ge-Force2 GTS wykorzystuje technologię Hyper Texel Pipeline, która pozwala nakładać dwa teksele na jeden piksel, co w połączeniu z zegarem 200 MHz daje łączną prędkość 1,6 Gtexel/s. Jest to czterokrotny wzrost wydajności.

Rakietowa grafika
Nowością jest zaimplementowany silnik nazwany shading rasterizer, który w jednym przejściu może wykonywać siedem operacji na jednym pikselu w każdym potoku. Po raz pierwszy zaimplementowano sprzętowy anty-aliasing całej sceny, który do tej pory był podstawowym atutem kart 3dfx. Efekt ten polega na rozmyciu krawędzi przedmiotu w celu uzyskania lepszego efektu wizualnego. W rezultacie końcowy obraz jest często lepszy od zastosowania 32-bitowego koloru. Niestety, stosowanie anty-aliasingu pochłania ogromne moce procesora i znacznie spo- walnia wyświetlanie. Aby uzyskać pożądany efekt GeForce, renderuje obraz w rozdzielczości czterokrotnie większej od normalnej, a następnie zmniejsza do rozdzielczości ekranowej, wykorzystując filtrowanie biliniowe. W rezultacie gra w rozdzielczości 800x600 wymaga obróbki obrazu o rozdzielczości 1600x 1200. Jak się przekonaliśmy, włączenie trybu anty-aliasingu powodowało og- romny spadek wydajności. W przeprowadzonych przez nas testach wydajność spadała o połowę lub więcej, z 60 do 25 klatek na sekundę. Zastosowana technika powoduje też ograniczenie stosowania anty-aliasingu do rozdzielczości 1024x768 i 32 kolorów, gdyż powyżej tej granicy renderowane sceny stają się zbyt wielkie.

Testy

Rakietowa grafika
W chwili, gdy pisaliśmy ten artykuł, na rynku nie była oficjalnie dostępna żadna karta z procesorem GeForce. Produkt zapowiedziała firma Creative Labs, Guillemot i inne, jednak prototypowym modelem dysponowały jedynie firmy Leadtek i Creative Labs. Poddaliśmy testom prototypowe modele kart Leadtek WinFast GeForce 2 GTS z 32 MB pamięci DDR i Creative Labs GeForce 2 GTS. Szacowana cena karty Leadteka wynosi 1793 zł, zaś Creative Labs - 1917 zł. W maksymalnej rozdzielczości 2048x 1536 karty mogły odświeżać obraz z częstotliwością 85 Hz. Uzyskane przez nas wyniki pozwalają sądzić, że potencjał nowego procesora jest duży.

Testy kart graficznych przeprowadziliśmy na komputerze firmy JTT z procesorem AMD Athlon 500 MHz, 64 MB RAM i twardym dyskiem o pojemności 8 GB, podzielonym na dwie partycje z systemem Windows 98 SE i DirectX 7.0. Do testów wykorzystaliśmy sterowniki dostarczone wraz z prototypową kartą. Choć istnieją nowsze sterowniki w wersji beta, uznaliśmy, że nie są one certyfikowane przez producenta i trudno je uznać za wzorcowe. Jak można się było spodziewać, obie karty okazały się najszybsze z dotychczas testowanych. Ogólnie, we wszystkich testach szybsza okazała się karta Leadteka, jednak należy pamiętać, że jest to model prototypowy i wydajność ostatecznego produktu z nowymi sterownikami może ulec zmianie. We wszystkich testach karty wyprzedziły rywali i poprzedniczki z procesorem GeForce. Dla porównania zamieściliśmy też wyniki jednej z kart z procesorem GeForce. Jedynym wyjątkiem były testy Expendable z włączonym anty-aliasingiem, w których wydajność spadała co najmniej dwukrotnie. Należy przyznać, że jakość obrazu znacznie się polepszyła, jednak decyzja o spowolnieniu gry należy do użytkownika.

Warto?

Rakietowa grafika

Wyniki testu kart graficznych

Nowy GeForce jest niewątpliwie najszybszą kartą na rynku. Zapowiadana przez ATI karta Radeon 256 i 3dfx Voodoo 6000 nie wydają się zdolne odebrać prymatu produktom Nvidii, gdyż ich deklarowana wydajność nie dorównuje mocy GeForceŐa 2 GTS. Z ostateczną oceną wstrzymamy się jednak do czasu ich premiery. Z drugiej strony, karty z nowym procesorem są bardzo drogie (około 2000 złotych), podczas gdy kartę z procesorem GeForce będzie można niedługo kupić za mniej więcej 500 zł. Różnica wydajności nie rekompensuje tych nakładów. Jeśli musisz mieć najszybszą kartę na rynku, GeForce 2 GTS warta jest swojej ceny, jeśli jesteś realistą, lepiej zainwestuj w zwykłą kartę GeForce.