Rambus kontratakuje

Firmy Rambus oraz United Microelectronics podpisały umowę licencyjną, dzięki której UMC będzie oferowała swym klientom nową techologię, usprawniającą przesył danych w kartach graficznych. Podpisanie umowy świadczy o tym, że Rambus szuka nowych dróg powrotu na rynek PC - po spektakularnej porażce przy wprowadzaniu nowego standardu pamięci.

Firma pracuje wraz z UMC nad wprowadzeniem opartych na szynie PCI-Express połączeń między chipami, pozwalającymi na redukcję poboru energii, zoptymalizowanie wykorzystania połączeń i zredukowanie opóźnień w przepływie danych.

Umowa została podpisana w miesiąc po tym, jak Rambus ogłosiło, że udało mu się usprawnić swoją technologię pamięci, poprawiając jakość wyświetlanej grafiki w konsolach i komputerach PC z "wyższej półki", przeznaczonych dla graczy. Osiągnięto to dzięki zwiększeniu prędkości przepływu danych między pamięciami a procesorem graficznym. Większa część prac Rambus ostatnimi czasy ukierunkowana była na rynek graczy komputerowych. Na przykład nadchodząca konsola Sony PS3 będzie wyposażona w pamięci tej firmy o nazwie XDR RAM. Według producenta, mają one pracować z częstotliwością 3,2 GHz.


Zobacz również