Rambus - nosił wilk razy kilka...

Rambus to firma znana z opracowywania nowych technologii produkcji układów pamięci RAM. Oraz z oskarżania wszystkich konkurentów na rynku o złamanie należących do niej praw patentowych. Wygląda jednak na to, że wreszcie nadszedł kres panoszenia się korporacji - amerykańska Rządowa Komisja Handlu uznała, iż Rambus stosował praktyki monopolistyczne.

Przypomnijmy: JEDEC (Joint Electron Devices Engineering Council) to grupa reprezentantów wielu firm współpracująca nad zatwierdzeniem jednego standardu, na przykład - standardu pamięci. To JEDEC ustalił, jak będzie wyglądał SDRAM i kolejne wersje DDR SDRAM.

FTC twierdzi, że Rambus - jako jeden z członków JEDEC - wstrzymywał prace komisji, a równolegle (po cichu) pracował nad patentami, które wynikały z ustaleń JEDEC.

W chwili, gdy rynek nie przyjął układów Rambus/RDRAM, korporacja zaczęła oskarżać kolejnych konkurentów - również członków JEDEC - o bezprawne wykorzystywanie należących do niej technologii.

Tymczasem założenia JEDEC są zgoła przeciwne. Połączenie sił ma służyć ominięciu ewentualnych ograniczeń patentowych przez wybór opracowywanych na bieżąco technik produkcji kości RAM.

Patrz też: "Rambus: wyrok w sprawie patentów", "Rambus: królowie interfejsów"