Rambus pełen inwencji

Podczas IDF-u Rambus zaprezentuje nową technologię równoległego interfejsu komunikacyjnego Redwood przeznaczonego do połączeń pomiędzy komponentami. Ma on pozwolić na konstrukcję mniejszych i tańszych płyt głównych.

Redwood, to kodowa nazwa nowej szyny pamięci która ma być tania w produkcji i eksploatacji (niskie zapotrzebowanie na energię). Nowy interfejs firmy będą mogły licencjonować u Rambusa już od poniedziałku. Koncern samodzielnie nie produkuje urządzeń, lecz udziela licencji i pomaga kooperantom w implementacji swoich rozwiązań.

Interfejs Redwood może pracować z częstotliwościami od 400 MHz do 6,4 GHz. Będzie wykorzystywany w produktach PC, set-top boxach oraz np. interfejsach kart sieciowych. Zaprojektowano go do połączeń komponentów na krótkie dystanse (maksymalnie do 38,1 cm). W Redwoodzie użyto nowej technologii FlexPhase, wykorzystywanej również w nowym, szybkim interfejsie pamięci Rambusa - Yellowstone.

Innowacyjność Redwooda polega na eliminacji potrzeby przesyłania sygnałów układami o tej samej długości.

Obecnie, np. w szynach 32-bitowych, dane podróżują po 32 oddzielnych ścieżkach, które aby nie wystąpiły problemy z transmisją muszą mieć tę samą długość. Zachowanie jednakowej długości i poprawnej synchronizacji transmisji, wymaga od projektanta urządzenia, np. płyty głównej takiego poprowadzenia ścieżek, aby w przypadku przesyłania danych podróżujących szybszymi ścieżkami, przebywały one dłuższą drogę w celu synchronizacji z danymi przesyłanymi wolniejszymi ścieżkami.


Zobacz również