Rambus przegrał - pamięci tańsze?

Rambus przegrał proces wytoczony firmie Infineon. Może to spowodować obniżenie cen pamięci. Dodatkową konsekwencją przegranego procesu jest zwolnienie ze stanowiska dyrektora finansowego koncernu.

Amerykański sąd orzekł, że koncern Rambus nie miał prawa żądać opłat licencyjnych od niedoszłego kontrahenta - firmy Infineon. Rambus twierdził, że prawa do technologii produkcji pamięci SDRAM i DDR SDRAM są własnością koncernu. W związku z tym firma żądała od współpracujących uiszczania opłat licencyjnych produkujących wybrane typy pamięci. Sędzia Robert Payne stwierdził, że Rambus nie miał wyłączności na prawa do wspomnianych technologii. Organizacja, kontrolująca standardy produkcji układów scalonych, uznała bowiem standardy SDRAM i DDR SDRAM za "otwarte".

Infineon żądał od Rambus odszkodowania w wysokości 105 mln USD. Sąd zmniejszył jego wysokość do 3,5 mln USD. Jednak wysokość kary wymierzonej Rambusowi nie jest sprawą kluczową. Fakt, że ława przysięgłych przyznała rację Infineonowi, stworzył precedens, dzięki któremu z opłat licencyjnych będą zwolnione inne firmy produkujące układy pamięci. Jeżeli sąd apelacyjny utrzyma w mocy ten werdykt, to prawdopodobnie nastąpi spadek cen pamięci SDRAM i DDR SDRAM. Złożenie pozwów przeciwko Rambusowi rozważają także inne firmy, m.in. Sun, Motorola i Mitsubishi.

Zobacz również:

  • Samsung pozwany? Chodzi o brak ładowarek

Dodatkową konsekwencją przegranego procesu jest zwolnienie ze stanowiska dyrektora finansowego koncernu Gary'ego Harmona, którego miejsce zajmie Bob Eulau, piastujący w przeszłości stanowisko wiceprezesa i dyrektora finansowego w firmie Hewlett-Packard.