Rambus przekroczy 1 GHz

Rambus zapowiada, że produkowane przez niego układy pamięci RDRAM przekroczą w przyszłym roku prędkość 1 GHz.

Koncern Rambus twierdzi, że w przyszłym roku pojawią się na rynku układy pamięci RDRAM pracujące z częstotliwością 1066 MHz. Jednocześnie firma zapowiada, że w 2005 r. do sprzedaży trafią kości RDRAM, komunikujące się z pozostałymi komponentami komputera z prędkością 1,2 GHz. Najszybsze obecnie układy RDRAM to moduły PC800, które pracują z częstotliwością 800 MHz. Władze Rambusa mają nadzieję, że nowe moduły znajdą zastosowanie w komputerach typu desktop, stacjach roboczych i tanich serwerach.

Przedstawiciele Rambusa zapowiadają też, że przed 2005 r. koncern wprowadzi na rynek 32- i 64-bitowe moduły RIMM (Rambus In-line Memory Module). Mają one osiągać przepustowość rzędu 9,6 Gb/s. Najwyższa obecnie osiągana przez RIMM-y przepustowość wynosi 1,6 Gb/s.

Dotąd Rambus był producentem jedynych układów pamięci współpracujących z procesorem Pentium 4. Niedawno jednak Intel zaprezentował chipset i845, dzięki któremu możliwe jest połączenie w jednym systemie Pentium 4 z pamięcią SDRAM. W pierwszym kwartale przyszłego roku planowane jest wprowadzenie na rynek drugiej wersji i845, która będzie obsługiwać układy DDR. Analitycy uważają, że w znacznym stopniu zagrozi to pozycji rynkowej Rambusa.


Zobacz również