Rambus skarży Hitachi

Rambus żąda wypłaty odszkodowań od Hitachi. W pozwie kalifornijska firma oskarżyła japońskiego giganta o naruszenie patentu.

Kalifornijska firma projektująca pamięci Rambus utrzymuje, że Hitachi nielegalnie użyła jej patentów w wielu produkowanych przez siebie chipach i procesorach. Hitachi nie jest jedyną firmą, do której Rambus może wystosować pozew sądowy lub żądanie wypłaty odszkodowań. Kalifornijska firma mogłaby złożyć podobne wnioski przeciwko każdej firmie produkującej pamięci SDRAM w ciągu ostatnich 10 lat (m.in. Samsung, Micron Technologies, IBM, Intel czy Infineon).

Pozew dotyczy patentów posiadanych przez Rambus od 1999 r., ale złożonych do rejestracji jeszcze w kwietniu 1990 r. Hitachi to jedna z 30 firm, które produkują konwencjonalne pamięci RAM z wykorzystaniem technologii Rambus. "Mamy pretensje o to, że nasza własność intelektualna została wykorzystana bez naszej zgody w produktach niekompatybilnych z technologią Rambus" - oświadczył Avo Kanadjian, jeden z wiceprezesów firmy Rambus.

Pozew ma na celu wstrzymanie przez Hitachi produkcji i sprzedaży wielu układów pamięci, takich jak SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory), DDR (Double Data Rate) i serii procesorów SH używanych w komputerach przenośnych i urządzeniach pracujących pod kontrolą Windows CE. Konkretnie chodzi o następujące produkty Hitachi: PC100 SDRAM, PC133 SDRAM, DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM), SGRAM (Synchronous Graphics RAM) i moduły DIMM oraz Hitachi: SH-2, SH-3, SH-4 i SH-5.

Więcej wiadomości: www.idg.net