Rambus zjeżdża na bocznicę

Największe firmy elektroniczne świata nie zamierzają zajmować się promowanymi przez Intela pamięciami Rambus.

Podczas panelowej dyskusji odbywającej się na targach Comdex na Tajwanie największe firmy elektroniczne świata poinformowały, iż nie zamierzają zajmować się dalej nowymi pamięciami Rambus, promowanymi przez Intela. Przedstawiciele Hyundai Electronics Industries, Micron Technology oraz Samsung Electronics stwierdzili, że skoro wydali już ogromne sumy na technologie i fabryki pamięci DDR SDRAM nie będą wspierać fanaberii Intela. Według nich pamięci Double Data Rate SDRAM oferują w stosunku do pamięci RIMM Rambus bardzo dobre osiągi, a są przy tym kilkakrotnie tańsze w produkcji. Tym samym są naturalnymi następcami obecnie stosowanych pamięci SDRAM.

"DDR SDRAM mogą się komunikować z płytą główną z prędkością 2,1 GB na sekundę, czyli dwa razy szybciej niż zwykłe SDRAM" - powiedział Farhad Tabrizi, wiceprezes południowokoreańskiego koncernu Hyundai. Z kolei szef firmy Micron Mike Seibert stwierdził: "przemysł elektroniczny to olbrzymia, rozpędzona maszyna. Tylko szaleniec może marzyć, że zatrzyma się ona na jego życzenie".

Według producentów pamięci DDR SDRAM będą one, pomimo podwojenia prędkości, zaledwie o 3% droższe od SDRAM. "Producenci płyt głównych będą musieli dodać regulatory napięcia, co podniesie koszt produktów o ok. 6 USD. To wszystkie koszty, jakie należy ponieść, jeżeli pozostaniemy przy ewolucyjnym przejściu z SDRAM do DDR SDRAM. Rewolucja z Rambusami byłaby wielokrotnie droższa i dlatego nie zamierzamy iść taką drogą" -zakończył M. Seibert.

Także trzej inni rywale Intela, Advanced Micro Devices, Transmeta oraz Via Technologies, zapowiedziały, iż ich procesory będą współpracowały z pamięciami DDR SDRAM. Ron Huff poinformował, iż AMD prowadzi prace nad chipem 760 dla Athlonów, które obsłużą DDR-y. Z kolei Bill Gervasi z Transmety dodał, iż dzięki zasilaniu napięciem 2,5 wolt, a nie 3,3 wolt, pamięci DDR SDRAM wytwarzają mniej ciepła, a tym samym nadają się świetnie i do komputerów przenośnych, i do wielkich serwerów.


Zobacz również