Ranking Top20: Spadek Halo 3, pierwsze miejsce dla FIFA 08

Halo 3 lubi zaskakiwać. Najpierw gra bardzo szybko wspięła się na wyżyny popularności, bijąc wszystkie możliwe rekordy sprzedaży. Teraz z kolei wielkie dzieło Bungie jakby dostało zadyszki i spadło z pierwszego miejsca najlepiej sprzedających się tytułów.

Najnowszy ranking został opublikowany przez ELSPA Entertainment i obejmuje wszystkie platformy. Pod uwagę była brana sprzedaż w ostatnim tygodniu. Pierwsze miejsce przypadło grze FIFA 08, która to ukazała się na wszystkie bardziej znane konsole oraz PC. W zestawieniu tym dopiero na drugim miejscu znalazło się słynne Halo 3.

Trzecie miejsce na liście zajęła gra Juiced: Hot Import Nights. Tuż za nią plasuje się My Sims. Tak wysokie miejsce tej gry jest jednak zasługą w dużej mierze rynku azjatyckiego. Pierwszą piątkę zamyka znany symulator golfa Tiger Woods PGA Tour 08, który, podobnie jak FIFA, dostępny jest praktycznie na wszystkie bardziej znane platformy.

Dosyć dużym zaskoczeniem są odległe miejsca takich dzieł jak Enemy Territory: Quake Wars oraz Medal of Honor: Airborne. Gry zajęły odpowiednio dopiero 18 i 19 miejsce.

Z czego wynika tak szybkie zejście Halo 3 z piedestału? Niektórzy tłumaczą to tym, że gra ukazała się jedynie na Xboxa 360 podczas gdy tytuł taki jak FIFA 08 może kupić praktycznie każdy. Inni zapewne powiedzą, że spadek ten spowodowany jest kiepską jakością samej gry.

Kto ma rację? O gustach się przecież nie dyskutuje, ale twarde statystyki mówią same za siebie.