Ranking firm kropka.com

W zestawieniach firm internetowych nie zaszły ostatnio żadne istotne zmiany - czołówka pionierów sieciowego biznesu to ciągle firmy AOL, Yahoo! i Amazon.com.

Według indeksu elektronicznych marek (eBranding Index) firmy Stamford, wśród internetowych firm, których strony są najczęściej odwiedzane i generują największe zyski na pierwszym miejscu, uplasowała się firma America OnLine (69,8 punktów), na drugim portal Yahoo! (68,2), a na trzecim Amazon.com z 56,6 punktów. W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Netscape (56,6), eBay (46,1), Prodigy (38,7), Infoseek (35,5), E*Trade (33,0), Lycos (32,7) i Priceline.com (30,2).

Popularność firm kropka.com w dużym stopniu zależy od rozwoju Internetu oraz liczby internautów jako potencjalnych klientów elektronicznego biznesu. W raporcie z listopada 1999 r. firma Cyber Dialogue stwierdziła, że "amerykańska publiczność internetowa rośnie wolniej niż się tego spodziewano", ale to nie procentowy wzrost liczby użytkowników ma znaczenie w ocenianiu całego internetowego rynku.

Ustalenie pozycji firm internetowych opiera się na różnych kryteriach oceny ich wartości rynkowej oraz perspektyw rozwoju, z których za bardzo istotny uważa się wskaźnik "konsumpcji" zawartości sieci. Z raportu MediaMetrix wynika, że amerykańscy internauci obejrzeli w październiku 1999 r. 32 mld stron WWW, czyli o 49% więcej niż w październiku 1998 r.