Ranking korupcji

Najbardziej skorumpowanymi państwami na świecie są Bangladesz i Czad, najmniej Islandia i Finlandia. Polska w najnowszym rankingu Transparency International znalazła się w pierwszej połowie stawki, na 70. miejscu.

W ostatnim roku sytuacja pogorszyła się w Kostaryce, Rosji i Sri Lance, a także w Kanadzie i Irlandii. Natomiast w Hong Kongu, Turcji i Nigerii społeczeństwa postrzegają korupcję jako zmniejszający się problem.

Ranking państw wolnych od korupcji Corruption Perceptions Index (wskaźnik postrzegania korupcji) w tym roku różni się od ubiegłorocznego w niewielkim stopniu, jeśli chodzi o swoje górne i dolne pozycje. Krajami najbardziej wolnymi od korupcji są Islandia, Finlandia, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Bangladesz i Czad znalazły się ex aequo na ostatnim, 158. miejscu, wyprzedzając Haiti i Turkmenistan. Rosja zajęła 126. miejsce, Gruzja, Kirgistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan wypadły jeszcze gorzej.

Państwa afrykańskie bogate w zasoby naturalne są postrzegane jako szczególnie skorumpowane. Nigeria, Angola, Gwinea Równikowa, Sudan i Republika Demokratyczna Kongo nadal są w najgorszej dwudziestce.

Autorzy raportu po raz kolejny ostrzegają, że wysoki stopień skorumpowania państwa stanowi zagrożenie dla wzrostu i odstrasza inwestorów. "Korupcja jest największą przyczyną ubóstwa i jednocześnie barierą w skutecznej walce z nim" - powiedział prezes Transparency International, Peter Eigen.

Corruption Perceptions Index dla Polski wynosi w tym roku 3,4 punktu, w dziesięciopunktowej skali, gdzie 10 oznacza brak korupcji. W 1996 roku wskaźnik ten wynosił 5,57 punktów, a w ubiegłym 3,50. W krajach, które są najbardziej wolne od korupcji wskaźnik ten wynosi ok. 9 punktów, a w tych z końca listy - ok. 2 punktów.


Zobacz również