Ranking: najpopularniejsze prezenty komunijne

Czasy kiedy wymarzonym prezentem komunijnym dla dziewięciolatka był rower minęły. Dziś dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej oczekują nowoczesnych upominków. Według sprzedawców, w tegorocznych rankingach dominują konsole, komputery, aparaty cyfrowe i odtwarzacze MP3. Allegro zauważa, że nowym trendem jest kupowanie dzieciom quadów. Z analiz wynika, że w tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, komunijny prezent kosztuje średnio 930 złotych.

Maj oznacza dla tysięcy drugoklasistów przystąpienie do sakramentu Komunii Świętej. Niestety, od pewnego czasu dla samych dzieci oraz ich najbliższych to wydarzenie oznacza przede wszystkim szał zakupów i prześciganie się w wybieraniu prezentów, które najlepiej wypadną podczas rodzinnego obiadu. Niegdyś hitem był rower czy zegarek. Potem nowością były odtwarzacze muzyczne. Teraz nastąpiła prawdziwa cenowa rewolucja - na topie znajdują się konsole do gier nowej generacji, aparaty cyfrowe i komputery.

Nokaut.pl: elektronika dominuje, szczególnie konsole

Raport na ten temat opublikowała najpierw porównywarka cen nokaut.pl. Jej administratorzy sporządzili bazę danych z ponad 31 tysięcy najczęściej przeglądanych ofert w kategorii Prezenty Komunijne.

Z analizy wynika, że w tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, prezent komunijny kosztuje średnio 930 złotych. Największą popularnością cieszą się konsole do gier.

Nokaut zauważa, że w roku ubiegłym platformy do grania również były przebojami komunijnymi. W tym roku jednak urządzenia zdominowały wszelkie statystyki.

Pierwsze miejsce zajęła konsola przenośna Sony PSP. Platforma jest często wybierana przez rodziców bo umożliwia dziecku zabawę w każdym miejscu i czasie (np. podczas wakacji lub po prostu poza domem). Jednocześnie nie kojarzy się z "niezdrowym siedzeniem przed monitorem".

Ranking: najpopularniejsze prezenty komunijne

PSP Lite - hit tegorocznej komunii

Na drugim miejscu znalazła się konsola Sony Playstation 3 80 GB, która zdecydowanie wyprzedziła swoich konkurentów - Nintendo Wii zajmujące czwartą pozycję i Xboksa 360 z 23 miejsca.

Kolejne pozycje to aparaty cyfrowe, telefony, odtwarzacze mp3 i inne urządzenia należące do elektroniki użytkowej:

Ranking: najpopularniejsze prezenty komunijne

Źródło: Nokaut.pl

"Patrząc na prezenty oglądane na naszym serwisie, można powiedzieć, że Pierwsza Komunia Święta przestaje być ważnym religijnym wydarzeniem dla całej rodziny, a staje się czymś w rodzaju komercyjnego święta. Pomimo tego, że w kategorii Prezenty Komunijne zamieściliśmy na przykład albumy komunijne, książki o Janie Pawle II czy pamiątki Pierwszej Komunii Świętej, to w porównaniu do ofert ze sprzętem elektronicznym cieszyły się one znikomym zainteresowaniem." - podsumowuje Tomasz Maj, menedżer ds. e-commerce w Nokaut.pl.

Media Markt: od 3 lat rzeczywiście można mówić o "sezonie komunijnym"

Większe zainteresowanie elektroniką odnotowuje również sieć salonów Media Markt. Wioletta Batóg, rzeczniczka sieci, powiedziała, że od trzech lat widoczne jest zwiększenie sprzedaży w tzw. sezonie komunijnym. Choć Media Markt nie prowadzi własnej kampanii promocyjnej w tej kategorii, to w tych miesiącach wprowadza dodatkowe oferty na produkty, które mogliby kupić potencjalni klienci z okazji komunii (świat bez VAT, raty 0%).

Media Markt zauważa, że największą popularnością w okresie "sezonu komunijnego" cieszą się tradycyjnie aparaty cyfrowe w cenie od 400 do 700 zł., odtarzacze MP3/MP4 w cenie od 200 zł. do 400 zł., laptopy w przedziale od 2000 do 3000 zł., konsole do gier i gry komputerowe oraz multimedialne telefony komórkowe.