Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Robot koszący to sprzęt, który możliwościami oraz efektywnością pracy przewyższa popularne autonomiczne odkurzacze. Właściwy dobór odpowiedniego urządzenia jest skomplikowany, ale na pewno się opłaca. Przetestowaliśmy dostępne w Polsce roboty koszące i sprawdziliśmy ich możliwości w realnych warunkach. Oto nasz ranking robotów koszących 2017.


Roboty koszące nie są jedynie efektownym gadżetem. Jest to sprzęt, który możliwościami oraz efektywnością pracy przewyższa chociażby autonomiczne odkurzacze. Staranny dobór odpowiedniego urządzenia jest, co prawda, dość skomplikowany, lecz może zaowocować niezwykle zadowalającymi efektami. Przedstawiamy nasze podpowiedzi i propozycje.

Zakup robota to znaczna inwestycja: należy przygotować się na wydatek nie mniejszy niż 5 tys. zł. Zależnie od powierzchni i stopnia zaawansowania urządzenia koszt ten może wzrosnąć do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wydanie takiej kwoty ma sens jedynie, jeśli mamy duży trawnik. Najmniejsze urządzenia są przeznaczone do pracy na maksymalnie 200 mkw. Oczywiście zazwyczaj poradzą sobie również na 30-metrowym trawniczku, jednak celowość takiej inwestycji jest dyskusyjna.

Robot koszący to nie zabawka – zaufaj fachowcom

Najlepszym źródłem informacji o samych robotach są ich sprzedawcy. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest przygotowanie planu swojego ogrodu i skonsultowanie go ze sprzedawcą lub przedstawicielem producenta. Fachowiec szybko oceni, czy instalacja robota koszącego będzie w tym wypadku opłacalna i efektywna. Przy okazji zasugeruje optymalny model zgodnie z oczekiwaniami klienta. Istotny jest fakt, że wielu producentów oferuje wykonanie próbnej instalacji lub wypożyczenie robota na kilkanaście dni. Warto z tej możliwości skorzystać – najlepiej w ramach oferty wielu producentów. Wprawdzie krótki okres skutecznie utrudnia zweryfikowanie długoterminowych efektów koszenia, ale pozwoli na zapoznanie się ze specyfiką pracy oraz konfiguracji poszczególnych robotów. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup, warto wypytać sprzedawcę o możliwość instalacji robota.

Fachowe przygotowanie systemu obejmuje zazwyczaj montaż robota wraz z osprzętem, jego konfigurację, a nawet projekt stref koszenia. Posiadacze niewielkich trawników o stosunkowo prostym rozkładzie często mogą liczyć na usługę instalacji w cenie kosiarki. Typowe ceny instalacji mieszczą się jednak zazwyczaj w przedziale 300–1500 zł. Wobec ceny samego urządzenia może być to wydatek wart rozważenia, ponieważ samodzielna instalacja to proces żmudny i niegwarantujący optymalnych efektów. Warto zainteresować się również usługą serwisu zimowego. Oferuje ją chociażby firma Wiper Premium. Obejmuje ona możliwość przekazania robota na zimę do fachowego serwisu odpowiedzialnego za profesjonalny przegląd, czyszczenie i suszenie, kontrolę prawidłowości pracy, wymianę elementów eksploatacyjnych oraz aktualizację oprogramowania.

Robot koszący - instalacja jest najważniejsza

System autonomicznego koszenia nie obejmuje jedynie robota. Zazwyczaj pełen zestaw obejmuje stację dokującą oraz nie mniej ważne przewody niskiego napięcia. Służą one do wyznaczania stref pracy robota oraz wskazywania mu drogi powrotnej do stacji. Przewód graniczny jest rozprowadzany wzdłuż krawędzi trawnika. Tworzy on pętlę z prądem o określonej częstotliwości. Wyznacza ona obszar, poza który robot nie powinien wyjechać. Wiele robotów wykorzystuje również przewody powrotne – umieszczane wewnątrz pola pracy ułatwiają robotowi szybki powrót do stacji ładującej. Istnieją dwa sposoby instalacji tych przewodów. Metoda nawierzchniowa polega na przymocowaniu kabla do ziemi za pomocą specjalnych szpilek. Jednakże producenci zalecają wykonanie bardziej estetycznej i praktycznej instalacji pod ziemią. Usługa instalacji przez wyspecjalizowaną ekipę obejmuje zazwyczaj wkopanie przewodów w odpowiednich miejscach ogrodu. Właściwe projektowanie instalacji robota nie obejmuje jednak wyłącznie ograniczenia pola jego pracy, ale również rozmieszczenie przewodów w optymalnej odległości od siebie i przeszkód. Nie mniej istotne jest prawidłowe usytuowanie stacji oraz instalacji zasilającej.

Robot koszący - jak to właściwie działa

Przeciętny robot wykonuje swoją pracę całkowicie autonomicznie. Rozpoczyna ją od wyjazdu ze stacji ładującej zgodnie z zaprogramowanym przez użytkownika harmonogramem prac. Użytkownik może zdecydować na przykład, aby robot pracował zawsze w środy i niedziele między godziną 10. a 14. Urządzenie przemieszcza się samodzielnie po ogrodzie, wykorzystując algorytm lub dodatkowe dane z czujników w celu optymalnego skoszenia powierzchni. Kiedy efekt koszenia jest zadowalający, baterie się rozładowały bądź minął zaplanowany czas koszenia, robot samodzielnie wraca do stacji ładującej. Najpopularniejszą techniką powrotu jest przemieszczanie się robota wzdłuż kabla granicznego, aż do natrafienia na stację, która jest zawsze końcowym punktem przewodu. Inną metodą jest powrót wzdłuż kabla powrotu umieszczonego w ziemi. Sposób jego przeprowadzenia przez ogród umożliwia szybszy powrót robota niż w przypadku wędrowania za kablem granicznym. Najbardziej zaawansowane urządzenia potrafią również wracać samodzielnie bez użycia kabli, poszukując sygnału nadawanego przez stację na obszarze około 7 metrów.

Robot koszący - dodatki, które ułatwią pracę

Czym droższy robot, tym więcej funkcji oferuje. Wśród najważniejszych elementów warto wymienić czujnik deszczu – sprawiający, że sprzęt nie pracuje, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Niektórzy producenci oferują nawet zaawansowany czujnik pogodowy, który jest wykorzystywany przez robota do samodzielnego planowania koszenia zgodnie ze zwiększonym lub obniżonym tempem wzrostu trawy. Istotny jest również kod PIN zabezpieczający robota przed kradzieżą lub przypadkowym uruchomieniem przez dzieci albo zwierzęta. Niektóre modele mają także alarm oraz zapisują informacje o nietypowych zdarzeniach, takich jak podniesienie czy przewrócenie podczas pracy. Najbardziej zaawansowane modele oferują możliwość sterowania pracą i jej weryfikacji z poziomu smartfona, nawet z wykorzystaniem modułu GSM. Interesująca może się również okazać funkcja mapowania ogrodu za pomocą modułu GPS.

Roboty koszące – na co zwracać uwagę przy zakupie - wypowiedź eksperta z branży

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Arkadiusz Grochowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, DLF (autoryzowany importer Robomow)

Arkadiusz Grochowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, DLF (autoryzowany importer Robomow) doradza w zakupie robota koszącego: "Dzięki 20-letniemu doświadczeniu firmy Robomow w konstruowaniu i produkcji robotów koszących wiemy, jakie rozwiązania są optymalne dla osób, które cenią swój czas oraz dbają o środowisko i niskie rachunki za prąd. Po pierwsze, urządzenie powinno być dostosowane do wielkości trawnika, ponieważ jest to sprzęt konstruowany z myślą o pracy na określonym obszarze. Po drugie, roboty – jako urządzenia autonomiczne – powinny posiadać jak najwięcej funkcji bezpieczeństwa, częścią z nich można zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej. Najbardziej zaawansowane modele oferują kontrolę kodem PIN, funkcje zabezpieczające przed uruchomieniem przez dziecko czy automatycznego wyłączenia się podczas podnoszenia urządzenia.

Charakterystyka pracy robotów koszących sprawia, że w zależności od pory roku muszą mierzyć się z różnym stanem trawnika. Wiosną, podczas pierwszego koszenia, trawa jest wysoka, jesienią często w ogrodach zalegają szyszki czy gałęzie. Warto więc zwrócić uwagę na modele, które wyposażone zostały w mocne systemy koszące, które wyeliminują część prac związanych zarówno z przygotowaniem trawnika do zimy, jak i rozpoczęciem sezonu. Ważną rolę odgrywa także czas koszenia. Szybkość koszenia zależy nie tyle od prędkości robota, ile od dużej średnicy koszenia trawnika zapewnianej przez szerokość i liczbę noży, czyli dużej powierzchni koszącej w urządzeniu. Parametr ten pokazuje, jak wydajny i efektywny jest robot.

Trawniki często nie są płaskie, ich ukształtowanie jest zróżnicowane, występują wzniesienia, pagórki itd. Mogą one okazać się naturalną przeszkodą dla robotów. Dlatego wybierając odpowiedni sprzęt, należy zwrócić uwagę na maksymalny stopień nachylenia wzniesienia, który robot jest w stanie pokonać (w urządzeniach Robomow jest to wzniesienie o nachyleniu 36%). Ważne, aby trawa została skoszona również przy krawędziach trawnika. Tej sztuki są w stanie dokonać wyłącznie roboty o specjalnym umiejscowieniu noża.

Robot po skończonej pracy wraca do stacji dokującej, aby naładować akumulator. Z tego powodu wskazane jest porównanie zapotrzebowania poszczególnych modeli na energię elektryczną. Może być ona podana np. w odniesieniu do miesiąca. I tak w przypadku przeznaczonego na obszar do 800 mkw. Robomow RC308Pro, zużycie wynosi 14 kWh na miesiąc, co przekłada się na około 8 zł. "

Ranking robotów koszących - jak wyglądały testy PCWorld

Niniejszą publikację należy traktować jako przegląd rozwiązań z elementami testów. Podczas przygotowania publikacji roboty pracowały przez około 2 tygodnie, natomiast ich instalacji dokonywaliśmy we własnym zakresie. Warto pamiętać, że większość producentów gwarantuje uzyskanie optymalnych efektów koszenia po co najmniej miesiącu pracy od instalacji przez wyspecjalizowanych instalatorów. Roboty koszące są jednak urządzeniami kupowanymi na długie lata do regularnej pracy. Ocena ich faktycznej jakości jest możliwa dopiero po kilku sezonach aktywnej pracy. Przeprowadzony przez nas test obejmował koszenie trawy na wydzielonych działkach o przestrzeni około 200 m2. Każdy z robotów pracował zarówno na zwykłym, wypielęgnowanym trawniku, jak i wyboistym terenie pokrytym roślinnością łąkową.

Ranking robotów koszących - najlepsze roboty koszące

Ranking robotów koszących: Ambrogio L60 B – przyjazny robot do małych ogrodów

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Ambrogio L60 B

Oferowany przez firmę Ambrogio robot L60 B to jedno z najciekawszych urządzeń w naszym zestawieniu. Wszystko za sprawą nietypowej konstrukcji, która nie wykorzystuje stacji ładującej ani przewodów granicznych. Dzięki temu sprzęt idealnie sprawdzi się w małych ogrodach, gdzie instalacja dodatkowych kabli byłaby tylko utrudnieniem. Prosta maszyna doskonale sprawdzi się również podczas pracy w wielu różnych miejscach (np. w domu i na działce), a jej kompaktowe rozmiary ułatwią transport.

Jak podpowiada producent, zdarzają się sytuacje, w których sąsiedzi kupują wspólnie jednego robota L60 B, aby później w prosty sposób podawać go sobie przez ogrodzenie do pielęgnacji obydwu trawników. Co ciekawe, to jedyne urządzenie w teście wyposażone w napęd na cztery koła. Dzięki temu doskonale radzi sobie z wzniesieniami do 50% i nietypowymi nierównościami podłoża, o które łatwo szczególnie na najmniejszych trawnikach. Rolę przewodów granicznych ma przejąć czujnik zderzeniowy oraz detektor zmiany podłoża. Dzięki temu L60 B nie opuści trawnika. Największą wadą prostej konstrukcji jest fakt, że robot tego typu nie sprawdzi się na murawach, na których wykonane są nasadzenia niewielkich roślin. Ładowanie urządzenia odbywa się za pomocą dwóch przewodów, przymocowywanych bezpośrednio do złączy na kołach robota. Ostrza dobrze radzą sobie z trawą, a efekty koszenia nie odbiegają od tych znanych z większych maszyn.

Ranking robotów koszących: Wiper Premium CX-E – sprawdza się w trudnych warunkach

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Wiper Premium CX-E

Najmniejszy robot z oferty firmy Wiper Premium to sprzęt przeznaczony do pracy na trawnikach o powierzchni do 500 m2. Uwagę przyciąga jego prosta konstrukcja oraz łatwa instalacja. Robot jest gotowy do pracy niemal natychmiast po rozprowadzeniu przewodu granicznego. Oferuje takie funkcje, jak: zabezpieczenie za pomocą kodu PIN, praca na podstawie wskazań czujnika deszczu czy definiowanie harmonogramu pracy.

Wyróżnikiem CX-E jest solidna konstrukcja oraz wysoka efektywność pracy nawet w trudnym terenie. Jest to jedyny robot, który podczas przeprowadzanych przez nas testów poradził sobie z wysokimi roślinami łąkowymi o twardych łodygach, wygrywając na tym polu z maszynami wielokrotnie droższymi. Interesująco prezentuje się również tryb koszenia spiralnego. Kiedy robot wykryje szczególnie gęstą i wysoką trawę, rozpoczyna koszenie, przemieszczając się na planie rozszerzającej się spirali. Dzięki temu efektywność koszenia jest wyższa, a maszyna nie potrzebuje wielu podejść, aby skutecznie przyciąć gęsto porośnięty fragment murawy. Warta uwagi jest także wcześniej wspomniana usługa serwisu zimowego oferowana przez markę Wiper Premium. Przedstawiciele firmy zapewniają, że regularne przeglądy oraz czyszczenie sprzętu sprawiają, że maszyna będzie zdolna do pracy przez wiele sezonów.

Ranking robotów koszących: Robomow RC308 Pro – intuicyjny i wygodny

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Robomow RC308 Pro

Intuicyjna obsługa i przyjaźnie opracowana konstrukcja to kluczowe zalety robota Robomow RC308 Pro. Sprzęt już od pierwszej chwili zaskakuje przemyślanymi rozwiązaniami i instalacją, która nie wymaga wielokrotnego zaglądania do instrukcji, co może zaskakiwać, bo RC308 Pro dysponuje jedynie prostym wyświetlaczem cyfrowym. Jednak właśnie obsługa skupiona na definiowaniu harmonogramu pracy sprawia, że robota uruchomimy w kilka chwil.

Nie oznacza to, że instalując sprzęt samodzielnie, jesteśmy zdani tylko na siebie. Sieć dealerska oferuje pomoc profesjonalnych instalatorów. Można zakładać, że wysoka intuicyjność oferowanych rozwiązań jest wynikiem wieloletniego doświadczenia, bowiem pierwszy robot Robomow powstał już w 1995 roku. Innym aspektem, na który zwróciliśmy uwagę podczas testów, było zachowanie robota na stosunkowo niewielkiej przestrzeni – między roślinami czy w rogach trawnika. Model RC308 porusza się z gracją, nie wyjeżdżając nawet na centymetr poza ustanowiony obszar i manewrując niemalże w miejscu z dużą szybkością i pełnym pokryciem dostępnej przestrzeni. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zarejestrowanie produktu na stronie producenta, mogą liczyć na 3-letnią gwarancję.

Ranking robotów koszących: Husqvarna Automower 315 – idealne strzyżenie

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Husqvarna Automower 315

Tańszy spośród testowanych robotów marki Husqvarna to urządzenie przeznaczone do koszenia trawnika o maksymalnym polu 1500 m2. Szwedzka firma oferuje w swoich maszynach nietypowy rodzaj ostrzy. Luźno przymocowane noże, przypominające nieco te przeznaczone do cięcia tapet, przemieszczają się wraz z okrągłą tarczą. Ciekawa konstrukcja sprawia, że trawa jest skoszona w niemal perfekcyjny sposób, chociaż do osiągnięcia optymalnych wyników potrzeba czasu.

Zadowalające efekty można podziwiać po kilku dniach, ale podczas pierwszego koszenia sprzęt nie docina bardzo gęstej trawy czy twardych roślin łąkowych. Finalny rezultat sprawia jednak, że warto na niego dłużej poczekać. Atutem modelu 315 jest wygodna regulacja wysokości ostrza. Odbywa się ona za pomocą pokrętła umieszczonego w górnej części obudowy. Programowanie robota odbywa się poprzez wyświetlacz graficzny oraz panel sterowania umieszczony pod pokrywą na wierzchu obudowy. Oprócz harmonogramu pracy do dyspozycji użytkownika oddano blokadę PIN, alarm antykradzieżowy oraz czujnik deszczu. Trzy dostępne tryby powrotu do bazy sprawiają, że przebiega on sprawnie, a robot może wykorzystać maksymalną ilość energii na koszenie. Warto podkreślić, że roboty Husqvarna jako jedyne w teście dysponują sprawniejszymi silnikami bezszczotkowymi, charakteryzującymi się dłuższą żywotnością.

Ranking robotów koszących: Husqvarna Automower 450X – do dużych ogrodów

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu

Husqvarna Automower 450X

Najbardziej zaawansowane urządzenie w teście, posiadające imponującą listę udogodnień i innowacyjnych rozwiązań. Sprzęt może pochwalić się systemem komunikacji ze smartfonem Automower Connect, pozwalającym nie tylko na zarządzanie robotem, ale również otrzymywanie powiadomień o nietypowych zdarzeniach lub szybkie zlokalizowanie go w razie kradzieży. Jeszcze ciekawiej prezentuje się funkcja mapowania z systemem GPS. Robot tworzy mapę ogrodu, uwzględniając położenie przewodów. Dzięki temu trawnik może być skuteczniej koszony. Optymalizację pracy zapewnia również zegar pogodowy, regulujący intensywność koszenia w zależności od szybkości wzrostu trawy w danym okresie. Tutaj nawet wysokość ostrza jest sterowana elektronicznie.

Finalne efekty koszenia trawy oceniamy nawet wyżej niż w przypadku modelu 315. Co więcej, przez wzgląd na większe gabaryty Automower 450X lepiej poradził sobie z roślinnością łąkową, chociaż nadal nie był to rezultat perfekcyjny. Imponuje także szybkość i skuteczność powrotu do bazy ładującej oraz czas pracy na poziomie 260 minut, odpowiednio dopasowany do trawników o maksymalnej powierzchni 5000 m2. Duża liczba funkcji wydłuża wprawdzie proces instalacji, jednak warto pamiętać, że większość z nich jest definiowana maksymalnie raz w roku.

Ranking robotów koszących 2017 - wyniki testów PCWorld

Ranking robotów koszących 2017: oto najlepsze roboty koszące do każdego ogrodu