Ranking układów chłodzenia PC World

W sekcji Rankingi PC Worlda znalazł się nowy ranking układów chłodzenia dla procesorów Intel i AMD.

Znalazło się w nim kilkadziesiąt modeli, które przeszły rygorystyczne testy w redakcyjnym laboratorium. Sprawdziliśmy ich wydajność, głośność pracy i wygodę montażu. Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami. Pamiętajcie, że szybkie porównanie wyników testów i parametrów poszczególnych modeli możliwe jest dzięki Porównywarce zaszytej w mechanizmach Rankingów PC Worlda. Zachęcamy też do zamieszczania waszych opinii na temat układów chłodzenia.

Rankingi PC World: Układy chłodzenia

Procedura testowa układów chłodzenia

Testy przeprowadziliśmy w klimatyzowanym pomieszczeniu o temperaturze 23 stopni Celsjusza. Zestawy chłodzące testowaliśmy na platformie otwartej, bez obudowy, co minimalizuje wpływ innych urządzeń na końcowy rezultat. Podczas testów zostały zmierzone trzy parametry: możliwości, głośność pracy, wydajność. To stanowiło podstawę do obliczenia oceny końcowej, która z kolei posłużyła do oceny opłacalności.

Platformą testową był komputer z procesorem Intel Pentium EE 955 o efektywnej mocy cieplnej 130 W, który dodatkowo został przetaktowany do 4 GHz, zwiększyliśmy również napięcie do 1,3 V. Karta graficzna to konstrukcja Asusa oparta na układzie NVIDII GeForce 8800 GT, twardy dysk Seagate Barracuda 7200.7 80 GB, 2 GB pamięci i zasilacz Tagan 2-Force II (600 W). Całość pracowała na płycie głównej Asusa P5E3 Premium. Szczegółowe kryteria omawiamy poniżej.

Możliwości

Punkty przyznawaliśmy za liczbę obsługiwanych podstawek procesora, możliwość regulacji prędkości wentylatora (ręczna regulacja, czujnik termiczny), złącze PWM. Dodatkowe punkt przyznawaliśmy za możliwość montowania potencjometru z przodu obudowy, możliwości montażu kilku wentylatorów na radiatorze.

Głośność pracy

Ocenialiśmy ją na podstawie pomiarów, które dokonaliśmy decybelomierzem Sonopan DSA-50 z odległości jednego metra od zestawu chłodzącego, bez obudowy. Pomiarów dokonywaliśmy z specjalnej komorze gdzie poziom natężenia hałasu tła nie przekraczał 19 dB. Maksymalną ocenę 10 punktów otrzymały modele generujące hałas poniżej 19 dB. Zestawy chłodzące z ręczną regulacją prędkości wentylatora testowaliśmy przy maksymalnej i minimalnej prędkości wentylatora. W celu wyeliminowania hałasu generowanego przez pracujące podzespoły komputera w komorze znajdował się tylko zestaw chłodzący z zamontowanym wentylatorem.

Wydajność

Każdy z testowych zestawów przed rozpoczęciem właściwego testu przez 30 minut wygrzewał się - uruchomiany system, bez dodatkowego obciążenia. Właściwy test polegał na obciążeniu w 100 % każdego z rdzeni procesora za pomocą darmowej aplikacji OCCT v2.0.0a mierząc jego temperaturę przez godzinę. Pod uwagę braliśmy średnią i maksymalną temperaturę, która została zapisywana za pomocą programu Everest w wersji 4.5.

W celu zminimalizowania przekłamań wynikających z niedoskonałego zamocowania zestawu do podstawki procesora, cały test, łącznie z wygrzewaniem jak i powtórnym założeniem zestawu i nakładaniem pasty powtarzaliśmy dwukrotnie. Pod uwagę braliśmy wyniki testu, w którym zestaw uzyskał lepsze osiągi.

W wypadku modeli z ręczną regulacją szybkości wentylatora sprawdzaliśmy, jak funkcjonują przy minimalnych i maksymalnych obrotach. Niektóre z zestawów chłodzących z złączem PWM również testowaliśmy przy minimalnym i maksymalnych obrotach wentylatora. Obok nazwy każdego z modelu wyszczególniliśmy również, z jaką prędkością pracował wentylator. W przypadku modeli bez wentylatora, obok nazwy modelu umieściliśmy informację, z jakim wentylatorem został przetestowany.

Do testów wykorzystaliśmy pastę termoprzewodzącą Noctua NT-H1.Pastę nakładaliśmy na obudowę procesora równomiernie na całej jego powierzchni za pomocą specjalnej karty, dodatkowo nakładaliśmy jak najcieńszą warstwę pasty na podstawce radiatora. Po teście obudowa procesora jak i podstawka radiatora została dokładnie wyczyszczona, za pomocą specjalnego płynu Akasa Tim Clean.

Aktualizacja: 16 grudnia 2008 20:55

Dodaliśmy procedurę testową układów chłodzenia aby lepiej zobrazować proces przyznawania punktacji jaką można znaleźć w rankingu.