Raport mniejszości na poważnie - USA mają maszynę do wykrywania przyszłych przestępców

W filmie Raport Mniejszości, opartym na opowiadaniu Philipa K. Dicka, można przewidzieć każde przyszłe zabójstwo. Okazuje się, że ta czysto teoretyczna, niezwykle fantastyczną koncepcja teraz jest bliska realizacji w rzeczywistości. Amerykański rząd opracował maszynę, która ma zadanie wykrywać przyszłych przestępców.

Raport mniejszości

Maszyna FAST wykrywa złe intencje

DHS czyli Departament Bezpieczeństwa Narodowego, opracował maszynę, która potrafi wykrywać tzw. “złe intencje". System ten nazywa się FAST czyli Future Attribute Screening Technology i jako żywo przypomina ten z filmu Raport mniejszości.

Jak działa Future Attribute Screening Technology?

FAST określa, czy dana osoba planuje kogoś skrzywdzić. Działa to na zasadzie algorytmu, wykorzystującego dane z czujników, które monitorują w osobie zmiany fizjologiczne oraz behawioralne w danym osobniku. FAST może wykrywać zmiany w poruszaniu się, zmiany temperatury ciała, ruchy gałek ocznych, wzory oddechu oraz ton i rytm naszej mowy. Na razie FAST był jedynie testowany w laboratorium i okazał się użyteczny w 81 proc. - podobno skutecznie pomagał pracownikom DHS wskazywać podejrzanych do przesłuchań. Ale jego możliwości są podobno znacznie większe...

Zobacz również:

  • Chiński teleskop może wykryć Obcych
  • HBO GO - Najciekawsze premiery tygodnia [18.10-24.10]

Raport mniejszości - spełni się 10 lat później?

Co chwilę któraś z technologii z filmu Raport mniejszości staje się rzeczywistością. Niedawno billboardy reklamowe z Raportu mniejszości, skanery oczu w Meksyku czy przezroczysty ekran pokazany niedawno przez LG. Teraz nawet ta najbardziej fantastyczna, najtrudniejsza do realizacji jest bliska materializacji. Oczywiście w innym zakresie i na innych zasadach. Możliwe, że Pod 10 latach od premiery wszystkie fantastyczno-naukowe technologie użyte w Raporcie mniejszości Spielberga zostaną opracowane w rzeczywistości. A to świadczy, przede wszystkim o tym, jak szybko nauka i technologia się rozwijają. Filmy SF coraz krócej są dramatyczne, coraz szybciej stają się naukowe.

A według Was - czy to dobrze czy też źle, że technologia rozwija się tak szybko?