Raport równości

Sytuacja kobiet nadal najlepsza jest w Islandii - wynika z rocznego raportu World Economic Forum "Global Gender Gap Report", który określa stopień równości płci w życiu społecznym i politycznym. Polska znalazła się dopiero na 43. miejscu (w ubiegłym roku była na 50.).

Raport WEF mierzy równość kobiet i mężczyzn w dziedzinie polityki, edukacji, zatrudnienia i ochrony zdrowia. Autorzy raportu są zdania, że równe traktowanie obu płci przyczynia się do gospodarczego dobrobytu kraju.

Drugie miejsce klasyfikacji zajęła Norwegia, a trzecie Finlandia. W pierwszej piętnastce rankingu znalazły się: Szwecja, Nowa Zelandia, Irlandia, Dania, Lesoto (najlepszy wynik w Afryce), Filipiny (najlepszy wynik w Azji), Szwajcaria, Hiszpania (awans z miejsca 17. na 11.), RPA (spadek z pozycji 6. na 12.), Niemcy, Belgia (awans na pozycję 14. z 33.) oraz Wielka Brytania.

Jeden z najbardziej spektakularnych spadków na liście należy do Francji - na miejsce 46. z 18. w 2009 roku. Jest to rezultat spadku liczby kobiet piastujących ministerialne stanowiska we francuskim rządzie.

USA awansowały na 19. miejsce z 31., dzięki wyższej liczbie pań w administracji Baracka Obamy oraz zmniejszeniu różnicy w zarobkach między kobietami i mężczyznami w kraju.

Wynik Polski to 70,37%, na 100% możliwych, które oznaczają całkowitą równość. Nasz kraj wypadł najlepiej w dziedzinie edukacji (29. miejsce), a najgorzej - partycypacji w życiu gospodarczym (63.). Gorsze miejsca zajęły w rankingu Czechy (65.) i Słowacja (71.), zaś lepsze Litwa i Niemcy.

Na ostatnich miejscach listy liczącej 134 kraje znalazły się Pakistan, Czad i Jemen. Islandia może pochwalić się wynikiem 85% równości, zaś Jemen zaledwie 46%.

Raport dostępny jest pod adresem WEF.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10