Raport z chińskich budów

Chińscy robotnicy budowlani nie otrzymują wypłat w terminie, są zatrudniani nielegalnie i nadmiernie eksploatowani - wynika z badania przeprowadzonego przez Chińską Akademię Nauk Społecznych i Uniwersytet Tsinghua.

Pracownicy uczelni przeprowadzili ankiety wśród 5 tys. migrujących robotników pracujących na chińskich budowach. Około 53% stwierdziło, że nie ma legalnych umów o pracę. Wśród pracowników, którzy podpisali umowy o pracę, aż 41% nie otrzymało ich kopii, a 17% nie rozumiało treści dokumentu.

Ankietowani robotnicy pracują średnio po 10 godzin przez 27 dni w miesięcu. Mniej niż jedna trzecia otrzymuje wynagrodzenie punktualnie.

Jedynie 13% migrujących pracowników ma ubezpieczenie emerytalne, a 31% - zdrowotne.

W Chinach widoczny jest proces urbanizacji na niespotykaną dotąd w świecie skalę. Ok. 130 mln rolników ze wsi migruje do miast w poszukiwaniu pracy, z czego ok. 40 mln pracuje na budowach. Przy uwzględnieniu tych danych, jak sugerują autorzy badania opublikowanego w rządowym China Daily, wiele milionów pracowników budowlanych podlega nadmiernej eksploatacji przez nieuczciwych pracodawców.