Raporty zagrożeń: Panda straszy, Symantec uspokaja

Polska znalazła się na siódmym miejscu w światowym rankingu ilości komputerów zainfekowanych botami - alarmuje laboratorium PandaLabs. Tak, ale nasz kraj jednocześnie zanotował poprawę bezpieczeństwa w kategorii phishing - wynika z kolei z raportu Symantec.

Antywirusy do pobrania

Skuteczne programy antywirusowe marki ESET, Norton, AVG, Kaspersky , ArcaVirm, Symantec, Panda i wielu innych znajdziecie do pobrania na stronie programy.pcworld.pl w dziale bezpieczeństwo.

Laboratorium systemów zabezpieczających PandaLabs opublikowało raport dotyczący ilości komputerów zainfekowanych botami. Dane zostały zebrane w październiku od użytkowników systemu Panda ActiveScan, darmowego skanera antywirusowego on-line. Statystyki zawierają informacje odnośnie ilości infekcji spowodowanych przez którąkolwiek z aktywnych rodzin i wariantów botów.

Z raportu wynika, że najbardziej zainfekowanym państwem w październiku była Hiszpania ze wskaźnikiem infekcji równym 44,49%. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem 14,41% komputerów opanowanych przez boty, a dalej Meksyk (9,37%) i Brazylia (4,81%). Polska znalazła się na siódmym miejscu w rankingu ze współczynnikiem 2,72 %. Do krajów najmniej zainfekowanych zaliczają się: Peru, Holandia i Szwecja, wszystkie za wskaźnikiem poniżej 1%.

Choć PandaLabs określa zagrożenie botami w Polsce jako wysokie, to jednak mamy też powody do radości.

Najnowsze raporty firmy Symantec nt. spamu oraz phishingu za miesiąc październik ogólnoświatowy 17-procentowy wzrost liczby internetowych zagrożeń. Niechlubnym rekordzistą pozostają Stany Zjednoczone, które były źródłem 36 proc. wszystkich ataków.

Co ciekawe, w tym rankingu Polska zanotowała spadek z 5. na 7 miejsce. Cyberprzestępcy najchętniej podszywali się pod marki z sektora finansowego i informacyjnego. Wyjątek stanowią Chiny, gdzie aktywność hakerów skupiła się na branży e-commerce. W październiku nastąpił znaczący, 45 proc. wzrost wykorzystania fałszywych stron w językach innych niż angielski - ofiarami coraz częściej stają się włoscy i francuscy internauci.

Drugi opublikowany raport informuje o wzroście udziału spamu w ogólnej liczbie wysłanych wiadomości, który w ostatnim miesiącu osiągnął rekordowy poziom 87 proc (dla porównania w styczniu 2008 roku, poziom spamu oscylował w granicach 78 proc). Prawie co piąta niechciana wiadomość dotyczy produktów lub usług finansowych. Firma Symantec zanotowała wzrost liczby wirusów dołączanych do e-maili - obecnie 2 proc. wysyłanego spamu zawiera złośliwy kod. Co ciekawe, Polska, jako jedyne europejskie państwo, została uwzględniona w rankingu najczęściej spamujących krajów. W październiku znalazła się na 5. miejscu (spadek z miejsca 4.), z 4 proc. udziałem w globalnej wysyłce spamu.