Raspberry Pi Model A (25 USD) w końcu w sprzedaży! Na razie tylko w Europie

Fundacja Raspberry Pi wprowadziła w końcu do sprzedaży w Europie tańszą wersję swojego popularnego "malinowego" komputera.


Projekt budowy taniego komputera Raspberry Pi z Linuksem na pokładzie miał swój początek siedem lat temu. Na początku 2012 roku Fundacja Raspberry Pi zapowiedziała, że wprowadzi do sprzedaży dwie wersje tego urządzenia: tańszą (25 USD) i droższą (35 USD). O ile jednak ta druga obecna jest już od dawna na rynku i świętuje duże sukcesy w zakresie sprzedaży, o tyle pierwszej wciąż nie mogliśmy się doczekać. Na szczęście właśnie się to zmieniło: Model A trafił właśnie na rynek europejski. Reszta świata (podobno ze względu na biurokrację) będzie musiała na niego jeszcze trochę poczekać.

Raspberry Pi Model A - kilka słów

Model A oferuje układ SoC Broadcom BCM2835 700 MHz, port USB oraz 256 MB pamięci RAM. Nie dysponuje jednak złączem Ethernet. Oznacza to więc, że jeżeli zechcemy podłączyć komputer do Sieci musimy wykorzystać jedyny port USB do podłączenia adaptera WiFi. Wówczas jednak chcąc skorzystać np. z klawiatury musimy się też zaopatrzyć w hub USB.

Zobacz również:

  • Procesory Core 10 generacji na emeryturę!
  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert

Kogo Model A powinien zainteresować?

"Model A jest okrojoną wersją Modelu B Raspberry Pi, bez portu Ethernet, z jednym portem USB i 256 MB pamięci RAM. Zejście z parametrami w dół oznacza, że mamy do czynienia z dwiema istotnymi różnicami: niższą o 10 USD ceną oraz zużyciem energii na poziomie jednej trzeciej energii zużywanej przez Model B. Może mieć to kluczowe znaczenie dla tych z was, którzy chcą uruchomić różne projekty korzystające z baterii lub paneli słonecznych.

Raspberry Pi

Komputer Raspberry Pi wygląda jak miniaturowa płyta główna o wymiarach 85,6 x 54 mm. Jego wydajniejsza wersja znalazła szerokie zainteresowanie wśród osób chcących wykorzystać ją jako Smart TV (pisaliśmy o tym w artykule "Raspberry Pi - miniaturowy komputer w roli Smart TV"). Sprzęt ten jest też całkiem wdzięcznym obiektem pozwalającym na przeprowadzenie interesującego konkursu dla entuzjastów próbujących "wycisnąć z niego ostatnie soki".