Raspberry Pi przy tym komputerze to sprzęt dla bogaczy

Raspberry Pi będzie musiał zmierzyć się z nową konkurencją w postaci chyba najtańszego komputera na świecie o nazwie C.H.I.P.

Raspberry Pi to malutki i tani komputer, który może z powodzeniem sprawdzić się np. jako bardzo przydatny dodatek do telewizora. Na Kickstarterze ruszyła jednak kampania mająca na celu zebranie środków, które pozwolą na zbudowanie bardzo konkurencyjnego rozwiązania o nazwie C.H.I.P. To też malutki komputer, który dodatkowo szokuje ceną ustaloną na poziomie...9 dolarów! Za tę kwotę otrzymujemy:

- układ Allwinner A13 o taktowaniu 1 GHz

- GPU Mali 400

- 512 MB pamięci DDR3

- 4 GB pamięci flash

- moduły Bluetooth 4.0 i Wi-Fi 802.11B/G/N

- wyjście kompozytowe (za dopłatą można skorzystać z adaptera VGA lub HDMI)

Komputer C.H.I.P.

Komputer C.H.I.P.

Twórcy projektu (realizowany on jest jako Open Source) przekonują, że powyższa specyfikacja pozwolić ma np. na korzystanie z LibreOffice'a, surfowanie w internecie (standardowo instalowana przeglądarka to Chromium) oraz granie. Dodatkowo przygotowali zestaw aplikacji oraz możliwość dokupienia stacji dokującej PocketC.H.I.P. przemieniającej komputer w urządzenie mobilne oferujące:

- 4,3-calowy wyświetlacz (470 x 272 piksele)

- klawiaturę QWERTY

- akumulator 3000 mAh

Ceny przykładowych dostępnych opcji (jest ich więcej):

C.H.I.P. - 9 USD

C.H.I.P. + zewnętrzny akumulator - 19 USD

C.H.I.P. + adapter VGA - 19 USD

C.H.I.P. + adapter HDMI - 24 USD

C.H.I.P. + PocketC.H.I.P. - 49 USD

C.H.I.P. + PocketC.H.I.P. + adapter HDMI - 64 USD

Ogromna popularność

Na koniec warto dodać, że projekt cieszy się ogromnym wsparciem internautów. Cel, zebranie 50 tysięcy USD, został bardzo szybko osiągnięty. W momencie pisania tego artykułu zebrano już ponad 630 tys. USD. Do końca kampanii pozostało jeszcze 26 dni...