Raspberry Pi przy tym komputerze to sprzęt dla bogaczy

Raspberry Pi będzie musiał zmierzyć się z nową konkurencją w postaci chyba najtańszego komputera na świecie o nazwie C.H.I.P.

Raspberry Pi to malutki i tani komputer, który może z powodzeniem sprawdzić się np. jako bardzo przydatny dodatek do telewizora. Na Kickstarterze ruszyła jednak kampania mająca na celu zebranie środków, które pozwolą na zbudowanie bardzo konkurencyjnego rozwiązania o nazwie C.H.I.P. To też malutki komputer, który dodatkowo szokuje ceną ustaloną na poziomie...9 dolarów! Za tę kwotę otrzymujemy:

- układ Allwinner A13 o taktowaniu 1 GHz

- GPU Mali 400

- 512 MB pamięci DDR3

- 4 GB pamięci flash

- moduły Bluetooth 4.0 i Wi-Fi 802.11B/G/N

- wyjście kompozytowe (za dopłatą można skorzystać z adaptera VGA lub HDMI)

Raspberry Pi przy tym komputerze to sprzęt dla bogaczy

Komputer C.H.I.P.

Twórcy projektu (realizowany on jest jako Open Source) przekonują, że powyższa specyfikacja pozwolić ma np. na korzystanie z LibreOffice'a, surfowanie w internecie (standardowo instalowana przeglądarka to Chromium) oraz granie. Dodatkowo przygotowali zestaw aplikacji oraz możliwość dokupienia stacji dokującej PocketC.H.I.P. przemieniającej komputer w urządzenie mobilne oferujące:

- 4,3-calowy wyświetlacz (470 x 272 piksele)

- klawiaturę QWERTY

- akumulator 3000 mAh

Ceny przykładowych dostępnych opcji (jest ich więcej):

C.H.I.P. - 9 USD

C.H.I.P. + zewnętrzny akumulator - 19 USD

C.H.I.P. + adapter VGA - 19 USD

C.H.I.P. + adapter HDMI - 24 USD

C.H.I.P. + PocketC.H.I.P. - 49 USD

C.H.I.P. + PocketC.H.I.P. + adapter HDMI - 64 USD

Ogromna popularność

Na koniec warto dodać, że projekt cieszy się ogromnym wsparciem internautów. Cel, zebranie 50 tysięcy USD, został bardzo szybko osiągnięty. W momencie pisania tego artykułu zebrano już ponad 630 tys. USD. Do końca kampanii pozostało jeszcze 26 dni...