Ratowanie utraconych zasobów - jak odzyskać swoje dane

Straciłeś istotne zasoby lub nie możesz uzyskać do nich dostępu? Z poniższego materiału dowiesz się, jak odnaleźć usunięte niechcący dane i jak odczytać treści z uszkodzonych plików.


Jedno nieprzemyślane kliknięcie wystarczy, aby utracić swoje cenne zasoby. Coś takiego zdarzyło się już prawdopodobnie każdemu użytkownikowi. Ale nie wpadaj w panikę! Dysponując sprytnymi sztuczkami i odpowiednimi narzędziami, można w wielu wypadkach odzyskać stracone dane.

Istotna wskazówka - gdy zauważysz, że doszło do utraty danych, natychmiast zablokuj operacje zapisu na danym nośniku. W ten sposób zwiększysz szansę przywrócenia swoich zasobów.

1. Usunięte nie oznacza stracone

Zanim zaczniesz traktować swój twardy dysk oprogramowaniem do ratowania danych, sprawdź, czy na pewno usunąłeś określone zasoby. Niekiedy zdarza się (w szczególności w komputerach przenośnych z gładzikiem) niechcący przemieścić jeden z plików lub folderów w inne miejsce, bo w trakcie nawigowania przylgnął do kursora myszy. Zatem zacznij od gruntownego rozejrzenia się na twardym dysku i upewnienia się, że poszukiwane dane nie zapodziały się w którymś z folderów.

Korzystaj z systemowego Kosza. Jeśli usunąłeś dane elementy, naciskając klawisz [Delete] lub wskazując polecenie Usuń w menu podręcznym Eksploratora, przypuszczalnie trafiły tylko do Kosza systemu Windows. To ukryty folder, który w środowiskach Vista - Windows 8 nosi nazwę Recycle.Bin i znajduje się na każdej partycji. Pliki i foldery usuwane we wspomniany sposób nie są fizycznie usuwane z nośnika, lecz przenoszone domyślnie właśnie w to miejsce. Dopiero gdy Kosz jest pełny, a użytkownik kasuje nadal zasoby dyskowe, są one usuwane bezpośrednio, a więc nie lądują w Koszu.

Chcąc odzyskać określony plik z Kosza, otwórz go dwukrotnym kliknięciem myszy. Następnie kliknij żądany plik prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Przywróć. Większą liczbę plików możesz zaznaczyć, przytrzymując klawisz [Ctrl], a wszystkie zaznaczysz skrótem klawiszowym [Ctrl A]. Windows zapisze plik(i) automatycznie w jego pierwotnej lokalizacji.

Przywracanie poprzedniej wersji pliku. Podczas tworzenia punktu przywracania Windows 7 tworzy automatycznie kopie zapasowe (tzw. kopie w tle) plików użytkownika, których nie było w poprzednim punkcie przywracania lub zostały zmodyfikowane. Gdy brakuje jednego z plików, kliknij folder nadrzędny prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Przywróć poprzednie wersje$. Na ekranie pojawi się lista dostępnych wersji folderu. Kliknij dwukrotnie jedną z nich, aby sprawdzić, czy zawiera poszukiwany plik. Następnie otwórz dany plik i ustal, czy ta wersja okaże ci się przydatna. Jeśli tak, skopiuj ją do schowka klawiszami [Ctrl C] i wklej za pomocą klawiszy [Ctrl V] w jej pierwotnej lokalizacji.

Na tej karcie Windows wyświetla dostępne kopie zapasowe danego folderu. Kliknij żądaną wersję, aby odtworzyć zawarte w niej pliki.

Na tej karcie Windows wyświetla dostępne kopie zapasowe danego folderu. Kliknij żądaną wersję, aby odtworzyć zawarte w niej pliki.

2. Przywracanie usuniętych plików

Gdy nie uda ci się znaleźć zaginionych plików ani w Koszu, ani w poprzednich wersjach, sięgnij po specjalne oprogramowanie do przywracania danych. Za pomocą takiej aplikacji można odzyskiwać dane, które są wprawdzie zaznaczone w systemie plików jako usunięte, lecz nie zostały jeszcze nadpisane innymi plikami. W tej części artykułu opisujemy narzędzia działające w systemie Windows, lecz do zrekonstruowania omyłkowo usuniętych zasobów możesz równie dobrze użyć jednej z linuksowych płyt ratunkowych.

Jeżeli skasowane zasoby były zapisane na tej samej partycji, na której jest zainstalowany Windows, najbezpieczniejsze rozwiązanie polega na wymontowaniu twardego dysku z komputera i podłączeniu go do innego, w którym przeprowadzisz czynności ratunkowe. Jeśli jednak były zgromadzone na zwyczajnej partycji przeznaczonej tylko na dane, możesz bez obaw zainstalować program do odzyskiwania danych na partycji systemowej.

Wyjątkowo funkcjonalnym programem o wysokiej skuteczności jest m.in. Easeus Data Recovery Wizard. Za pomocą bezpłatnej wersji można odzyskać łącznie nie więcej niż 1 GB danych. Za to aplikacja wyświetli listę plików, które jest w stanie zrekonstruować. Na jej podstawie możesz podjąć decyzję, czy warto zainwestować w komercyjną wersję programu. Alternatywnie możesz skorzystać chociażby z bezpłatnego narzędzia Recuva (wersja przenośna niewymagająca instalowania), lecz w naszych testach nie udało mu się odzyskać wszystkich utraconych plików.