Ratunek dla utraconych danych

Ontrack oferuje narzędzie do odzyskiwania danych z dysków i dyskietek.

Ontrack oferuje narzędzie do odzyskiwania danych z dysków i dyskietek.

EasyRecovery to program narzędziowy umożliwiający samodzielne , które zostały skasowane lub są niedostępne na skutek uszkodzenia dysku.

Firma oferuje dwie wersje aplikacji: Personal i Professional. Pierwsza pozwala na odtwarzanie plików, katalogów, partycji lub pełnej zawartości dysków zapisanych pod kontrolą Windows 3.x, 95, 98, Me, a także napędów SCSI, dyskietek 3,5" lub wysokiej gęstości dyskietek Zip i Jaz. Bogatsza funkcjonalnie wersja Professional umożliwia odtwarzanie danych pod kontrolą systemów Windows NT, 2000 i XP (z partycji NTFS). Ponadto generuje raporty dotyczące odzyskanych plików i umożliwia ich podgląd przed odtworzeniem - zarówno w trybie ASCII, jak i heksadecymalnym.

Rezultaty testów są bardzo zadowalające. EasyRecovery radzi sobie z odzyskiwaniem informacji ze sformatowanych partycji, dysków, z których partycje zostały usunięte (np. za pomocą programu FDISK), a także dysków nierozpoznawanych przez systemy operacyjne, np. z powodu usunięcia rekordu MBR, tablic partycji, tablic FAT lub MFT. Generalnie aplikacja radzi sobie ze wszystkimi przypadkami, w których napęd dyskowy jest mechanicznie i elektrycznie sprawny, a dane nieusunięte fizycznie (nie zapisano w ich miejscu nowych informacji).

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty. Odtwarzanie danych odbywa się w kilku etapach. Najpierw użytkownik jest proszony o wskazanie dysku lub partycji, następnie aplikacja analizuje strukturę danych i przedstawia listę katalogów i plików, które może odtworzyć.

Po zakończeniu tego procesu użytkownik wybiera pliki do odtworzenia i wskazuje dysk i katalog, w którym mają być zapisane (powinien to być inny dysk). Pliki odtwarzane są w tym miejscu z pełną dotychczasową ścieżką dostępu.

Administratorzy i osoby odtwarzające całkowicie uszkodzone dyski, z których nie można uruchomić systemu operacyjnego, mogą skorzystać ze specjalnej dyskietki ratunkowej, wyposażonej w komplet narzędzi niezbędnych do odtworzenia danych. Można ją wygenerować w dowolnym momencie.

Programy Ontrack sprzedaje w Polsce firma MBM Komputer, specjalizująca się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych (także fizycznie) dysków.

Odtwarza też zawartość napędów zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Obecnie firma udostępnia wyłącznie angielskojęzyczną wersję EasyRecovery, ale prawdopodobnie jeszcze w tym roku aplikacja zostanie spolszczona (obecnie jest dostarczana z polską dokumentacją).

Dostępne są również wersje testowe aplikacji, umożliwiające stwierdzenie, jakie pliki można odtworzyć bez możliwości ich rzeczywistego odtworzenia.