Ratyfikowano standard WirelessHD

Firmy skupione w stowarzyszeniu WirelessHD, promującym standard bezprzewodowej transmisji wideo w wysokiej rozdzielczości, poinformowały o ukończeniu prac nad specyfikacją 1.0 tego systemu.

W ramach stowarzyszenia WirelessHD działają czołowi producenci elektroniki użytkowej - Intel, LG Electronics, Matsushita, NEC, Samsung, SiBEAM, Sony i Toshiba. WHD ma być wspierane łącznie przez 40 różnych firm, a także przez organizację Motion Picture Association of America (MPAA), która będzie współpracować ze stowarzyszeniem WirelessHD w kwestii zabezpieczeń treści (chodzi o systemy DTLA i DTCP).

WirelessHD to technologia bezprzewodowego przesyłania wideo w wysokiej rozdzielczości w paśmie 60 GHz. Ma umożliwić transmisję nieskompresowanego wideo HD, dźwięku wielokanałowego i innych danych z prędkością do 5 Gb/s na odległość 10 metrów. System ma duże szanse na popularyzację w szerokiej gamie urządzeń, począwszy od odtwarzaczy HD, poprzez set-top boksy, telewizory i kamery wideo, na konsolach do gier skończywszy.

Więcej informacji: WirelessHD.

Aktualizacja: 08 stycznia 2008 15:15

Firma Panasonic na targach CES 2008 zaprezentowała pierwszy na świecie system transmisji audio-wideo, oparty na standardzie WirelessHD. W jego skład wchodzi telewizor plazmowy z odbiornikiem, przenośna szafka na nadajnik i odtwarzacz płyt Blu-ray oraz cyfrowa kamera HD. System obsługuje interfejs Viera Link, ułatwiający sterowanie zestawem kina domowego.

CES 2008: Panasonic prezentuje system transmisji audio-wideo, oparty na standardzie WirelessHD (źródło: engadget.com)

System powstał we współpracy z inną spółką wchodzącą w skład stowarzyszenia Wireless HD, SiBEAM, która dostarczyła technologię sterowania sygnałem.