Raymond S. Tomlinson, twórca e-maila, nie żyje

Raymond S. Tomlinson nie żyje. Każdy z was korzysta z jego wynalazku: e-maila.

5 marca 2016 roku w wieku 74 lat zmarł na atak serca Raymond S. Tomlinson, amerykański pionier w dziedzinie programowania, twórca sieciowej poczty elektronicznej.

Raymond S. Tomlinson i pierwszy e-mail

Pod koniec 1971 roku Tomlinson, który pracował w firmie Bolt Beranek and Newman mającej kontrakt na budowę ARPANET wpadł na pomysł wysłania wiadomości pomiędzy użytkownikami różnych hostów podłączonych do wspomnianej sieci. Wcześniej wiadomości przesyłane były jedynie pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Poza wynalezieniem sieciowej poczty elektronicznej Tomlinson zapisał się na kartach historii również dzięki wykorzystaniu w wiadomości znaku @ do oddzielenia nazwy odbiorcy od docelowego adresu.

Jakiej treści był pierwszy e-mail?

Raymond Tomlinson nie pamiętał dokładnie. Twierdził jedynie, że było to coś podobnego do "QWERTYUIOP", co spowodowało powstanie nieprawdziwej historii głoszącej, iż treścią pierwszej wiadomości były znaki QWERTY. Tak naprawdę Tomlinson nie uważał wysłania pierwszego e-maila za coś ważnego, prosząc nawet kolegę Jerry'ego Burchfila, aby o tym nikomu nie mówił, ponieważ "nie było to coś, czym powinni się zajmować".

Na koniec warto przypomnieć, że od czterech lat nazwisko Raymonda Tomlinsona możemy znaleźć w Internetowej Galerii Sław (dokładniej w grupie "Innowatorzy Internetu").