Razer Blade Stealth 13 - Ultrabook z GTX 1650

Razer prezentuje wydajnego ultrabook'a, ale jak procesor graficzny będzie sprawdzał się w tak niewielkiej konstrukcji?

Razer Blade Stealth faktycznie może być "pierwszym na świecie ultrabookiem do gier", jak twierdzi jego producent. Najnowszy laptop wyposażono w zupełnie nowy procesor Intel Core i7-1065G7 należący do 10 generacji i wyprodukowany w 10 nm procesie technologicznym. Jakby tego było mało w środku znalazło się również miejsce dla układu Nvidia GeForce GTX 1650.

Razer Blade Stealth 13 - Ultrabook z GTX 1650

Na papierze wszystko wygląda niemalże idealnie. Większość cienkich i lekkich laptopów nie posiada dedykowanych układów graficznych ze względu na zapotrzebowanie na większą ilość prądu oraz wydzielanie większej ilości ciepła. Na rynku są jednak wyjątki. Jednym z nich jest Matebook X Pro wyposażony w układ GeForce MX150, ale jego wydajność nie jest tak wysoka, aby można było go wykorzystać w grach. Nawet Nvidia nie uznaje tej karty graficznej jako odpowiedniej dla graczy.

GeForce GTX 1650 zastosowany w najnowszym laptopie Razer Blade Stealth 13 jest znacznie bardziej wydajny, ale nie wiemy jak będzie działał w tak małym komputerze.

Układy GPU są jeszcze bardziej ograniczone przez temperaturę oraz pobór prądu, niż procesory CPU. Taki sam układ GeForce GTX 1650 może działać znacznie lepiej w większym laptopie wyposażonym w wydajniejszy układ chłodzenia. Różnice mogą być bardzo duże.

Razer Blade Stealth 13 - Ultrabook z GTX 1650

Źródło: PCWorld.com

W chwili obecnej nie wiemy, jak zachowywać się będzie układ GTX 1650 w miniaturowej obudowie ultrabook'a. Musimy zaczekać na pierwsze recenzje. Z pewnością grafika ta będzie znacznie wydajniejsza od 10 watowego MX150 z Matebook'a X Pro, ale nie możemy oczekiwać wydajności na poziomie tej osiąganej przez znacznie większe i cięższe laptopy z tym samym układem graficznym.

Czy to naprawdę ultrabook?

W tym przypadku trzeba oddać rację producentowi. Najnowszy Blade Stealth 13 ma zaledwie 15,3 mm grubości. Takie wymiary ledwie co umożliwiły umieszczenie portu USB Typu A. Laptop Razera jest o 1 mm cięższy od najgrubszej części obudowy Dell'a XPS 9380.

W środku pomimo niewielkiej przestrzeni upchnięto nowy procesor Intel Core i7-1065G7, do 16 GB pamięci RAM LPDDR-X/3733 oraz 512 GB nośnik PCIe SSD. Nie zabrakło obsługi Wi-Fi 6 oraz pojemnej baterii (53,1 Whr). Do wyboru wersje z ekranem Full HD oraz dotykową matrycą 4K.

Podstawowa konfiguracja nazwana została Razer Stealth Mercury White i posiada ekran Full HD, 16 GB RAM'u, Intel Core i7 1065G7 i 256 GB nośnik SSD. Podstawowa konfiguracja korzysta jedynie ze zintegrowanego z procesorem układu graficznego. Razer informuje, że jego wydajność dorównuje karcie graficznej Nvidia MX150.

Razer Blade Stealth 13 - Ultrabook z GTX 1650

Każda konfiguracja posiada 4 pasmowe porty Thunderbolt 3 oraz klasyczne porty USB Typu A. Waga wacha się od 1,35 kg (podstawowa wersja bez GTX'a i ekranu dotykowego) do 1,48 kg (wersja z dotykową matrycą 4K oraz GTX 1650).

Wersje ze zintegrowaną kartą graficzną korzystają z 65 W zasilacza. Modele z GTX'em 1650 wymagają większego 100 W zasilacza.

Rozczarowaniem może być klawiatura. Razer zrezygnował ze strefowego podświetlenia. Blade Stealth 13 oferowany będzie jedynie z klasyczną podświetlaną na jeden kolor klawiaturą. Producent argumentuje to obawami o żywotność baterii.