Razor-qt - "tradycyjne" środowisko graficzne dla Linuksa

Niektórym użytkownikom Linuksa nie przypadły do gustu środowiska graficzne Unity i GNOME 3 wykorzystywane w popularnych dystrybucjach darmowego systemu operacyjnego. Dlatego też szukają alternatyw, a najnowszą z nich jest nowa wersja Razor-qt opartego na platformie Qt.

Razon-qt 0.4.0

Środowisko graficzne Razor-qt w nowej wersji 0.4.0 można już pobierać z oficjalnej strony. Twórcy nowego pulpitu dla Linuksa mówią, że jest on przygotowany z myślą o osobach ceniących sobie prostotę, szybkość i intuicyjny interfejs. Na ich blogu czytamy, że ma też sprawnie działać na słabszych komputerach.

Razor-qt jest nieco podobny do KDE, może pracować z wieloma dystrybucjami Linuksa oraz większością menadżerów okien. Środowisko graficzne zawiera elementy takie jak panele, launchery aplikacji, pulpit i centrum ustawień. Od użytkownika zależy, które z tych komponentów będzie wykorzystywał.

Większość popularnych dystrybucji wybiera nowoczesne środowiska graficzne inspirujące się systemami mobilnymi. Jest to prawdą w przypadku Ubuntu, który stosuje interfejs Unity. Póki co, ludzie są jednak niechętnie nastawieni na zmiany i szukają alternatyw. Skorzystał na tym m.in. Linux Mint, którego popularność rośnie dzięki stosowaniu bardziej tradycyjnego środowiska graficznego.

Zobaczymy jak będzie przebiegał rozwój pulpitów systemów operacyjnych w 2012 roku. Możliwe, że nowe interfejsy zostaną udoskonalone i z powodzeniem zastąpią tradycyjne podejście do pulpitu, w czym duży udział może mieć Windows 8. Jednak póki co fani Linuksa mają kolejną tradycyjna alternatywę w postaci środowiska Razor-qt. Jego najnowsza edycja doczekała się polskiego tłumaczenia.