Razorback2 znika z Sieci

Jeden z najpopularniejszych serwerów sieci P2P eDonkey - Razorback2 - zniknął z Sieci. Jego wyłączenie jest efektem wspólnej operacji belgijskiej i szwajcarskiej policji - przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości twierdzą, że Razorback2 był jednym z głównych ośrodków piractwa w P2P.

Z danych przedstawionych przez policję wynika, że z serwera korzystało nawet 1,3 mln użytkowników programu eDonkey jednocześnie - większość z nich stanowili mieszkańcy Europy. Razorback2 zindeksował ponad 170 mln plików - głównie pirackich filmów, muzyki i oprogramowania.

"To jedno z najważniejszych zwycięstw w historii naszej walki z piractwem" - powiedział Dan Glickman, szef Amerykańskiego Zrzeszenia Przemysłu Filmowego (MPAA). "Eliminując z Sieci Razorback2 poważnie uderzamy w piratów - kontynuujemy tym samym naszą batalię wymierzoną w serwisy ułatwiające pobieranie z Internetu pirackich filmów" - skomentował szef MPAA.

Serwery Razorbacka2 zlokalizowane były w belgijskim mieście Zaventem - zostały one wyłączone i skonfiskowane przez tamtejszą policję. Jego administrator mieszkał w Szwajcarii - wczoraj został on aresztowany. Przedstawiciele policji podkreślają, że operator serwisu czerpał poważne korzyści finansowe z jego prowadzenia - m.in. poprzez zbieranie datków od użytkowników Razorbacka2, a także poprzez wyświetlanie reklam na jego stronie WWW.