ReactOS 0.3.5 - nowa wersja "Windows" na licencji open source

ReactOS to tworzony przez środowisko Open Source system operacyjny gwarantujący kompatybilność z Windows. Właśnie pojawiło się nowe wydanie systemu z poprawioną dużą liczbą błędów oraz licznymi aktualizacjami tłumaczeń.

Historia ReactOS sięga 1996 roku - projekt nosił wówczas nazwę FreeWin95. Twórcy postawili sobie za cel stworzenie OS-a, który nie ciągnąłby za sobą DOS-owego 16-bitowego balastu niekorzystnie wpływającego na stabilność systemu, jak to było z linią Windows 9x. Kiedy mniej więcej rok później Microsoft ujawnił plany zarzucenia linii Windows 9x, Jason Filby, główny koordynator projektu uznał, iż jedynym słusznym wzorem do naśladowania jest Windows NT. Projekt przemianowano na "ReactOS" (więcej informacji: "ReactOS = bezpłatny Windows na licencji open source").

W nowej wersji 0.3.5 systemu ReactOS pojawiła się olbrzymia liczba modyfikacji. Spośród ważniejszych zmian należy wymienić poprawki dotyczące uszkodzeń i wycieków pamięci. Zadbano też o kompatybilność ze strefami czasowymi Windows, dodanie obsługi rozmaitych stron kodowych (775, 852, 865) pozwalających na stosowanie znaków diakrytycznych. Uaktualniono m.in. polskie, włoskie, niemieckie, ukraińskie i hiszpańskie tłumaczenie.

Oczywiście uaktualniono biblioteki WINE, które w systemie służą jako warstwa umożliwiająca uruchamianie aplikacji Win32. Drobnym modyfikacjom nie oparła się właściwie żadna aplikacja, zmodyfikowano choćby Notatnik (zapamiętywanie położenia okna, lepsza obsługa paska tytułowego), Menedżer zadań i Panel sterowania.

Dodatkowe informacje: witryna projektu (w języku angielskim)