ReactOS = bezpłatny Windows na licencji open source

ReactOS odrodził się niczym feniks z popiołów. Projekt ma już 11 lat, ale dopiero teraz pracujący nad nim deweloperzy udostępnili system w wersji 0.3.0-RELEASE (alpha), który przy odrobinie samozaparcia może zostać uznany za darmowy, open source'owy zastępnik Windows. Wcześniejsze edycje były zwykle niestabilne albo ich działanie ograniczało się do wyświetlenia pulpitu i komunikatu o błędzie podczas próby uruchomienia jednej z dołączonych do systemu aplikacji. Czyżby miał on zostać nieoczekiwanym konkurentem dla Windows Visty?

ReactOS = bezpłatny Windows na licencji open source
Historia Microsoftu pokazuje, że użytkownicy nie przepadają za upgrade'ami systemów operacyjnych. Windows 98 uznany został za ostatniego udanego następcę Windows 95. Kiedy do użytkowników dotarło, iż w 2004 roku przestanie być świadczone dla niego wsparcie techniczne, na głowy szefów giganta software'owego posypały się gromy. Ostatecznie Windows 98 uśmiercono w lipcu bieżącego roku (patrz artykuł: "Egzekucja: 11.07.2006 - cel: Windows 98/ME - tryb: przez pogrzebanie").

Ogólnie jednak od zawsze największą siłą systemów Microsoftu była wsteczna kompatybilność oraz dobra współpraca z deweloperami z całego świata. W większości wypadków program napisany dla systemu Windows 3.x i niekorzystający z nieudokumentowanych sztuczek poprawnie działa również w Windows XP.

ReactOS = bezpłatny Windows na licencji open source

Start systemu ReactOS

Z tego też powodu tak wielkie emocje towarzyszą rozwojowi WINE - jedni programiści są mu przeciwni (bo skazuje systemy alternatywne na ciągnięcie się w ogonie Microsoftu), inni nie mogą się doczekać kolejnych wersji, które pozwolą na instalowanie gier jednym dwukliknięciem czy poprawną obsługę zaawansowanych programów CAD.

Nasze platformy testowe

Nasze platformy testowe to:

- Notebook z Pentium M, chipsetem i910 oraz 1,5 GB pamięci RAM.

- Komputer stacjonarny z Athlonem XP 2000+, chipsetem SIS735, kartą graficzną GeForce FX5600XT i dyskiem SCSI oraz IDE, kartą dźwiękową Audigy 2 Value oraz Realteka wbudowaną w chipset.

- Komputer stacjonarny z procesorem Pentium D 805, chipsetem Nvidii (Nforce 4), 512 MB pamięci DDR2, kartą graficzną ATI Radeon X600 na PCIe i dźwiękową wbudowaną w chipset.

Jeśli ReactOS dotrzyma obietnicy o zachowaniu kompatybilności z Windows - a jest to przecież jedno z podstawowych założeń projektu - ma szansę przejąć użytkowników, którzy nie chcą płacić Redmond co trzy lata za nowszą wersję systemu operacyjnego.

Czym jest ReactOS?

Deweloperzy projektu planują stworzyć system operacyjny na licencji open source (głównie GPL, LGPL i BSD), który będzie kompatybilny z następcami Windows NT. Jądro ReactOS-a zostało napisane niemal od zera, natomiast aplikacje Win32 często uruchamiane są za pomocą WINE.

Na początku tego roku wybuchła wielka afera związana z ReactOS - na jednej z grup dyskusyjnych pojawiła się wątpliwość użytkownika, który uznał, że niektóre ze zmian w kodzie mogą być związane z deassemblacją Windows. Inni deweloperzy zaczęli się głośno zastanawiać, czy fragmenty źródeł nie zostały zapożyczone bezpośrednio z Windows NT, które wyciekło wcześniej z Microsoftu.