ReactOS wspiera MacIntele i Parallels

ReactOS, open-source'owa implementacja systemu operacyjnego kompatybilnego z Windows XP/2003 uzyskała wsparcie dla komputerów firmy Apple wyposażonych w procesory Intela, a także dla maszyny wirtualnej Parallels Desktop for Mac.

O samym systemie operacyjnym ReactOS pisaliśmy już szerzej w artykule "ReactOS = bezpłatny Windows na licencji open source". Teraz użytkownicy nowych komputerów z jabłuszkiem będą mogli uruchomić ten system na swoich maszynach z zainstalowanym oprogramowaniem Boot Camp (więcej w artykule "Nowy Boot Camp, czyli Windows XP na Maku"), które to umożliwia zainstalowanie równolegle do Mac OS systemu Windows XP. Jak się okazuje - nie tylko, bo najnowsze kompilacje ReactOS z powodzeniem działają na Makach.

Przezwyciężono kilka problemów, które uniemożliwiały to wcześniej - między innymi brak kontrolera klawiatury PS/2, czy błędy w BIOS-ie (jeden z nich informuje o istnieniu faktycznie nieistniejącego portu COM1, a drugi wiąże się z odczytem płyt CD/DVD). Oprócz tego system ReactOS udaje się już uruchomić w wirtualnej maszynie Parallels Desktop for Mac, o której pisaliśmy kilka dni temu w artykule "Windows pod Mac OS X". Instalacja i praca przebiegają bezproblemowo, a system wykrywa nawet kartę sieciową.

Finalna wersja ReactOS 0.3.1, zawierająca wszelkie poprawki umożliwiające bezproblemową współpracę z komputerami i systemem firmy Apple, ma się pojawić jeszcze w tym roku. Więcej na temat kolejnych wersji systemu można znaleźć na oficjalnej stronie ReactOS roadmap.

Strona ReactOS.