RealNetworks, EMI, AOL i BMG razem w MusicNet

RealNetworks planuje uruchomienie platformy do dystrybucji subskrybowanej muzyki online, w porozumieniu z trzema z pięciu największych wytwórni płytowych.

MusicNet, sieciowa platforma do dystrybucji cyfrowej muzyki tworzona przez firmę RealNetworks ma oferować zasoby dźwiękowe trzech z pięciu największych światowych koncernów rozrywkowych: Bertelsmann [BMG], EMI i AOL Time Warner. EMI Recorded Music, BMG Entertainment i Warner Brothers Music Group czyli oddziały muzyczne poszczególnych firm mają udostępniać swoje nagrania w MusicNet, natomiast RealNetworks ma zapewnić technologię dostarczania muzyki przez Internet.

MusicNet będzie działała jako niezależna firma, w której każdy z partycypantów posiada mniejszość udziałów oraz będzie zdobywać licencję na dystrybucję muzyki od innych firm płytowych: zarówno niezależnych, jak i rynkowych gigantów np. Sony Music Entertainment czy Universal Music Group. Nie przedstawiono jeszcze żadnych szczegółów dotyczących modelu dystrybucji muzyki jaki oferować ma MusicNet, choć wiadomo że klienci na pewno będą mogli pobierać pliki na dysk oraz odsłuchiwać je strumieniowo ze strony serwisu.

Po raz pierwszy większość czołowych wytwórni płytowych przekazało licencję na swoją ofertę internetowej firmie dystrybucyjnej, co z pewnością przyspieszy rozwój cyfrowego rynku muzycznego w Sieci. MusicNet planuje także licencjonowanie swojej platformy innym dystrybutorom jak np. Napsterowi i prowadzić z nim legalną dystrybucję nagrań muzycznych, z gwarancją bezpieczeństwa transferów i poszanowaniem praw autorskich.

www.realnetworks.com


Zobacz również