RealNetworks i MPAA pozywają się wzajemnie

Amerykańskie Stowarzyszenie Filmowe (MPAA) i spółka RealNetworks skierowały do sądu pozwy przeciwko sobie. Kością niezgody jest produkowane przez RealNetworks oprogramowanie do kopiowania płyt DVD.

Oba pozwy złożono ostatniego dnia września w Kalifornii, tyle że trafiły one do sądów dwóch różnych okręgów (MPAA - Dystrykt Centralny w Los Angeles, RealNetworks - Dystrykt Północny). MPAA oskarża RealNetworks o to, iż za pomocą jej aplikacji - RealDVD - możliwe jest nielegalne kopiowanie płyt DVD. Z kolei RealNetworks oskarża siedem hollywoodzkich studiów filmowych (Disney, Paramount Pictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox, NBC Universal, Warner Bros. i Viacom) i grupę DVD Copy Control Association, która licencjonuje system Content Scramble System (kodowanie zawartości nośników DVD).

MPAA chce dowieść, że RealDVD narusza przepisy ustawy Digital Millennium Copyright Act poprzez nielegalne obchodzenie mechanizmów zabezpieczających DVD przed kopiowaniem. Przypomnijmy, że ustawa DMCA, obowiązująca w USA od 10 lat, zabrania tworzenia i dystrybucji technologii służących do omijania cyfrowych systemów ochrony treści. Zdaniem stowarzyszenia RealDVD pozwoli użytkownikowi wypożyczyć film, zgrać go na komputer ("zrippować"), a oryginalny nośnik zwrócić do wypożyczalni. Tym sposobem użytkownik wejdzie w posiadanie filmu nie kupując go.

RealDVD = StealDVD?

"RealDVD powinno nazywać się StealDVD" - przekonuje Greg Goeckner, wiceprezes zarządzający i generalny sekretarz MPAA. "Będziemy gorliwe bronić prawa do powstrzymywania firm przed rozpowszechnianiem produktów, które wprowadzają w błąd klientów i wyraźnie naruszają prawo". MPAA domaga się wprowadzenia zakazu sprzedaży RealDVD.

RealNetworks wnioskuje w swoim pozwie o uznanie, że RealDVD nie narusza zasad licencji CSS. Zdaniem firmy, oprogramowanie RealDVD jest w pełni zgodne z jej warunkami. Narzędzie ma ułatwić użytkownikom przechowywanie i odtwarzanie płyt DVD na komputerach, ale nie pozwala na dystrybucję skopiowanych nośników - kopia DVD jest przypisana do komputera, na którym ją wykonano.

Co ciekawe, DVD Copy Control Association w marcu ubiegłego roku pozwała firmę Kaleidescape, producenta podobnej aplikacji i przegrała. "Po pierwszej przegranej w sądzie studia filmowe próbują osiągnąć inny rezultat kierując pozew do innego sądu. Jesteśmy rozczarowani tym, że przemysł filmowy idzie w ślady branży fonograficznej i próbuje ograniczać postęp technologiczny zamiast przyjąć zmiany, podnoszące wartość produktów i swobodę korzystania z nich" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu RealNetworks.

Więcej informacji:

Oświadczenie MPAA

Oświadczenie RealNetworks

Aktualizacja: 07 października 2008 13:11

Amerykański sąd wydał tymczasowy zakaz sprzedaży RealDVD. Decyzja obowiązuje do momentu, aż sąd zapozna się z pełną dokumentacją sprawy.