Reanimacja dysku
-
- Robert Ścisłowski,
- 12.06.2006, godz. 14:18
Przedstawiamy narzędzie do analizy i naprawy błędów występujących na dysku twardym - Disk Checker 3.1. Aplikacja zawiera dwie odrębne metody sprawdzania: poprzez dostęp poprzez system plików oraz bezpośrednie skanowanie powierzchni. Drugi sposób jest znacznie szybszy i świetnie sprawdza się w przypadku dużej ilości niewielkich plików. Dodatkowo program potrafi skopiować wybraną partycję do pliku ISO, dzięki czemu można ją później odzyskać w ciągu kilku minut. Wersja testowa pozwala na bezpłatne i w pełni funkcjonalne użytkowanie narzędzia przez 30 dni. Przeczytaj o wadach i zaletach tego rozwiązania.


Bezpośredni dostęp do plików umożliwia szybkie skanowanie
Z kolei materiał Defragmentacja - 8 sposobów na szybszy dysk prezentuje popularne programy do defragmentacji informacji zapisanych na nośnikach danych. Proces fragmentacji powoduje spowolnienie operacji dyskowych. Wraz z modyfikowaniem zawartości pliku jego rozmiar zazwyczaj rośnie i często przekracza przypisaną mu początkowo liczbę klastrów, co powoduje konieczność znalezienia wolnych klastrów w innym obszarze dysku, a tym samym rozczłonkowanie pliku. Aby zniwelować efekt "poszatkowanych" informacji należy regularnie korzystać z narzędzi systemowych, które zapobiegają nadmiernemu spowolnieniu działania komputera.
Możliwości
Po zainstalowaniu programu można od razu przystąpić do czynności naprawczo-diagnostycznych. Przy pierwszym uruchomieniu wielkość okna może nieco przytłaczać, ponieważ czcionka użyta w interfejsie graficznym oraz przyciski są po prostu ogromne. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Duże litery i komunikaty są czytelne i nie trzeba przysuwać głowy do monitora, aby przeczytać informacje pojawiające się trakcie pracy. Z drugiej jednak strony brak możliwości skalowania rozmiaru okna może być problemem dla osób pracujących w rozdzielczościach poniżej 1024x768 pikseli. Na naszym redakcyjnym 17-calowym panelu LCD Disk Checker zajmował prawie połowę całego obszaru!
Główne funkcje są umieszczone w czterech zakładkach znajdujących się u góry okna. Funkcje nazywają się Direct Access, File Access, Disk Image oraz S.M.A.R.T.

Skanowanie wybranych folderów i plików
W czasie analizy i naprawy postęp pracy jest przedstawiony za pomocą specjalnego paska. Poniżej podany jest czas, który upłynął od początku skanowania oraz ile pozostało jeszcze do końca (Elapsed/Remaining Time). Ta druga funkcja nie działa zbyt dokładnie, ponieważ program "dokłada" kilkanaście minut do rzeczywistego zakończenia. Nie jest to jednak specjalnie uciążliwa niedogodność. W każdej chwili można przeczytać informacje na temat badanego urządzenia - nazwę woluminu, numer seryjny, pojemność, szczegóły na temat partycji oraz wolnego miejsca. W trakcie skanowania wyświetlany jest również numer aktualnie sprawdzanego sektora, szybkość odczytu oraz liczba wykrytych błędów. Wszystkie zdarzenia można przeglądać w oknie "log list". Producent programu zaleca korzystanie z trybu Direct Access w przypadku dużej ilości plików o niewielkich rozmiarach. W takim przypadku skanowanie jest szybsze.
File Access to metoda badania całych dysków lub folderów pod kątem występowania błędów. Jeśli chcesz sprawdzić bezpieczeństwo wybranych danych, to warto sprawdzić pojedynczy katalog. Ten tryb można również wykorzystać do sprawdzania dysków sieciowych i urządzeń zewnętrznych (np. dyskietka lub napęd ZIP). Przed sprawdzeniem napędów sieciowych należy się upewnić, czy uprawnienia posiadane przez użytkownika są wystarczające do takich działań. Widok tej zakładki jest bardzo zbliżony do poprzedniej - dodatkowo wyświetlana jest ścieżka, nazwa sprawdzanego pliku oraz statystyki sprawdzonych plików i katalogów.

Tworzenie obrazu partycji

Sprawdzanie parametrów pracy dysku nie sprawuje się najlepiej
Podsumowanie
Program oferuje pełną funkcjonalność przez 30 dni. To wystarczający okres do zapoznania się z jego możliwościami. Cena jest dosyć wygórowana, bo koszt rejestracji to wydatek 19,95 USD. Na szczęście nie jest ona obowiązkowa, a po miesiącu można po prostu usunąć aplikację z dysku. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze, szybkie i co ważne nie zawiesza się w trakcie pracy - w każdej chwili można zatrzymać proces skanowania i zamknąć program. Niestety zabrakło polskiej wersji językowej, a błędne wskazania temperatury pracy dysku są w tego typu programie nie do przyjęcia.
Mimo wszystko zachęcamy do pobrania i przetestowania programu.